Wersja demo gry

Dyskusje o rozgrywce w Clash

Moderator: Boghute Ara

NycU
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 20 gru 2016, 09:09
Lokalizacja: Koszalin

Re: Wersja demo gry

Post autor: NycU »

Jest tam oczywiście krótka wzmianka o recenzji Clasha w CD-Action, a także kilkusekundowy fragment rozgrywki. Jeżeli ten fragment pochodzi z dema tej gry o którym wspominałem w tym temacie a które zamieszczono na jednej z 2 płyt dołączonych do tego numeru to wygląda na to, że grało się na mapie Troendien, a więc moja pamięć faktycznie okazała się zawodna, bo pomyliłem nie tylko miesiąc w którym ukazał się ten numer, ale również nazwę mapy. :oops:
To jest fragment rozgrywki z tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=NXjcJaSIqHI
Idealnie takie same ruchy wykonane, chyba za dużo razy oglądałem ten filmik :D
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wersja demo gry

Post autor: Boghute Ara »

NycU pisze: wtorek 18 wrz 2018, 01:58To jest fragment rozgrywki z tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=NXjcJaSIqHI
Idealnie takie same ruchy wykonane, chyba za dużo razy oglądałem ten filmik :D
Aaa, no tak, rzeczywiście. :oops: Zresztą autor tego filmiku zapodał nawet źródła w opisie i podał linka właśnie do tego filmiku co Ty. :mrgreen:

Zresztą rozmawiałem wczoraj o tym demie z bratem i zapamiętał to samo co ja, czyli że grało się na mapie w scenerii letniej, zaczynało się gdzieś na północy, a niedaleko był port. Wszystko wskazuje na to, że była to Naomia. Najgorsze było to, że demo trwało zaledwie 20 tur po czym rozgrywka się kończyła. Dlatego kiedyś zrobiliśmy taki trick, że graliśmy wspólnie do jednego koszyka, tzn. mój brat posłał mi całe swoje złoto z początkowego zamku, a także wszystko to co udało mu się wykopać lub znaleźć w świętych miejscach, a ja to wszystko przejmowałem i za wspólne pieniądze zdołałem rozbudować zarówno zamek jak i twierdzę, dzięki czemu uzyskałem 3. poziom technologiczny. :lol: Potem usiedliśmy razem przy komputerze i siedząc w Koszarach patrzyliśmy na parametry i czytaliśmy opisy licencji wszystkich jednostek w grze. To był moment w którym już wiedzieliśmy, że musimy zdobyć pełną wersję Clasha. ;)
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
NycU
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 20 gru 2016, 09:09
Lokalizacja: Koszalin

Re: Wersja demo gry

Post autor: NycU »

Najgorsze było to, że demo trwało zaledwie 20 tur po czym rozgrywka się kończyła.
Co się wtedy działo, wyświetlał się filmik z przegranej rozgrywki, czy automatyczne wyjście do menu?
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wersja demo gry

Post autor: Boghute Ara »

NycU pisze: wtorek 18 wrz 2018, 19:38Co się wtedy działo, wyświetlał się filmik z przegranej rozgrywki, czy automatyczne wyjście do menu?
Zabij mnie, ale nie pamiętam. :roll:
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wersja demo gry

Post autor: Boghute Ara »

Nareszcie! Mój brat odnalazł w czeluściach Internetu obraz płyty CD dołączonej do wydania 10/97 magazynu CD-Action, na której znajdowało się grywalne demo Clasha o którym tutaj parokrotnie wspominałem. Jak widać, pomyliłem się nieco z miesiącem, bo wydawało mi się, że płyta była dołączona do grudniowego numeru, a tymczasem był to październik. ;)

Miałem początkowo trochę kłopotów z zainstalowaniem dema, ponieważ po uruchomieniu obrazu płyty pod DOSBoxem menu instalatora uparcie wyświetlało komunikat, że na dysku C: nie mam wolnego miejsca, więc postanowiłem przekopiować cały folder z demem z płyty na swój dysk.

Tutaj znowu pojawił się kolejny problem, ponieważ plik z muzyką za cholerę nie chciał się przekopiować, więc postanowiłem go wyciągnąć z pełnej wersji gry i dołączyć do folderu z demem - jedyna różnica tkwiła w nazwie pliku, ponieważ w wersji demo nazwany jest on MAINMAP1.WAV, natomiast w pełnej wersji gry MAINMAP3.WAV, więc wystarczyło po prostu zmienić nazwę. :P

Mimo tego demo dalej nie chciało się uruchomić, ponieważ brakowało jakiegoś pliku konfiguracyjnego, więc wyciągnąłem plik CLASH.CFG z pełnej wersji gry, przekopiowałem go do folderu z demem i poszło! :lol:

Tak jak zapamiętałem, w wersji demo gra się na mapie Karkhan, która w pełnej wersji gry nosi nazwę Naomia i po 20 turach kończymy rozgrywkę, tj. po kliknięciu przycisku "koniec tury 20" w prawym górnym rogu ekranu ten powoli się ściemnia i pojawia się poniższy obrazek, po czym gra powraca do DOSa:

Obrazek

Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy wersją demo a pełną wersją gry to oprócz w/w zauważyłem również poniższe:

- przed pojawieniem się głównego menu na kilka sekund pojawia się w pełnej krasie ekran tytułowy z królem wskazującym na zamek w oddali i podążającymi w jego kierunku rycerzami, który w pełnej wersji od razu schowany jest za opcjami z menu
- po rozpoczęciu gry każdy gracz zaczyna z 2 Góralami więcej
- w menu budowania w zamku lub twierdzy brakuje polskich znaków w słowach "szkoła" i "kuźnia", czyli napisane jest "szkola" i "kuznia"
- po odwiedzeniu Świątyni lub Miejsca kultu nie pojawia się dopisek, że ów przybytek jest "Pusty", przez co nie wiadomo czy został on już odwiedzony czy nie, no chyba, że sami go odwiedziliśmy i o tym pamiętamy
- w menu w lewym górnym rogu ekranu zamiast "Misja" jest "Od nowa", a zamiast "Koniec" jest "Wyjście"

Demo oczywiście zostało już przeze mnie udostępnione do ściągnięcia na stronie, więc zapraszam do działu DOWNLOAD.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
ODPOWIEDZ