Nowi na forum

Dyskusje o rozgrywce w Clash

Moderator: Boghute Ara

Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 152
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara » środa 21 lut 2018, 18:48

Amer pisze:
wtorek 20 lut 2018, 23:47
Co do sugestii to nie wiem, czy osoba, która myli rodzaj gramatyczny czerwia, jest odpowiednia do udzielania językowych porad, ale z chęcią zredagowałbym teksty dostępne na stronie i wyeliminował parę drobnych językowych błędów, np. Clasha (zamiast: Clash'a), tę cenę (zamiast: tą cenę) itp. W wielu miejscach mowa też o ilości PA, zamiast liczbie PA (bo punkty akcji są policzalne). Ten ostatni błąd zdarza się nawet na stronach PWN-u i pewnie nie jest to kwestia najważniejsza, no ale... ;)
Z tą ceną będzie poprawione, liczba PA również, natomiast jeżeli chodzi o Clasha/Clash'a to jaka w końcu wersja jest Twoim zdaniem prawidłowa, bo na stronie wszędzie widzę Clash'a? :roll: Zresztą nieważne, bo zgodnie ze stroną PWN odmiana wyrazów obcych przez przypadki nie jest do końca ustalona:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/apost ... 11890.html
Amer pisze:
wtorek 20 lut 2018, 23:47
Trochę istotniejszą sprawą, którą chciałem poruszyć, jest uszeregowanie działów na stronie głównej. Podczas pierwszej lektury (na stronę trafiłem parę miesięcy temu i przeczytałem już parę razy :geek: ) nieco dezorientowało mnie, że np. dział Budowanie nie znajduje się bezpośrednio koło Zamków i twierdz (oraz np. Pułapki, czyli kolejnej rzeczy, którą można zrobić tylko Budowniczym). Albo opis Jednostek najpierw, a dopiero potem, że się męczą, że mają morale i status. Nie wiem, jak inni to widzą, ale - tak mi się wydaje - że przemeblowanie działów i ustawienie ich w nieco innej kolejności byłoby czytelniejsze. Aczkolwiek nie śmiem być kategorycznym, ot rzucam myśl.
Przy tworzeniu strony i ustalaniu kolejności działów nie kierowałem się żadnym konkretnym kluczem, z wyjątkiem kilku pierwszych działów, m.in. Misje, Kampania czy Początek rozgrywki, a potem to już właściwie jak leci. W każdym bądź razie zmiana ich kolejności jest do zrobienia, więc z pewnością wezmę pod uwagę Twoją sugestię.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:

Amer
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:36

Re: Nowi na forum

Post autor: Amer » czwartek 22 lut 2018, 15:24

Boghute Ara pisze:
środa 21 lut 2018, 18:48
Z tą ceną będzie poprawione, liczba PA również, natomiast jeżeli chodzi o Clasha/Clash'a to jaka w końcu wersja jest Twoim zdaniem prawidłowa, bo na stronie wszędzie widzę Clash'a? :roll: Zresztą nieważne, bo zgodnie ze stroną PWN odmiana wyrazów obcych przez przypadki nie jest do końca ustalona:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/apost ... 11890.html
Podoba mi się Twoje podejście do tematu: jest błąd, poprawiasz. Na innych stronach można się zderzyć z murem w przypadku takich mniejszych spraw.

Co do odmiany wyrazów obcych, to akurat odmiana jest jasna (jak i jasne jest użycie apostrofu), kłopot może sprawić jedynie wybór jednej formy, bo możliwości bywa kilka. Ale nie w każdym wypadku, tylko wówczas gdy w wyrazie są nieme głoski. Z grubsza zasada jest taka, że apostrof jest po niemej głosce. Dlatego jeśli decydujemy się na taką formę (np. "hardcore'owy"), to musi być apostrof po niemym "e". Ale możesz wybrać formę równorzędną bez tego niemego "e", tj. hardcorowy. W poradzie mówi się o "wygoogle'uj", praktyka pokazuje, że ludzie wolą nieco spolszczyć i pisać "wygoogluj". Błędem byłoby jedynie pisać: "wygoogleuj". Skoro jest niema zgłoska, musi być apostrof. Przykładów jest więcej: albo lite'owy, albo lajtowy.

I dlatego "Disneya", ale "Pierre'a". A skoro nazwę gry, na forum której jesteśmy, wymawia się "klesz", stąd wyłącznie "Clasha". Gdyby czytało się to jak "kles", to wtedy byłoby "Clash'a".

Konin3D
Posty: 23
Rejestracja: sobota 24 cze 2017, 18:34
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Konin3D » czwartek 22 lut 2018, 17:07

Na wstępie witam nowego użytkownika.

Co do tych apostrofów, to ja osobiście stosuję takie zasady:

1. przy odmianie imion w języku angielskim daję apostrof
2. przy nazwach kończących się na samogłoskę daję apostrof
3. przy nazwach, które nie kończą się samogłoską, nie daję apostrofu.

Oczywiście czasem zdarzy się, że któraś z powyższych zasad nie jest zastosowana, ale to zależy czasem od samego angielskiego słowa. Czasem jest też tak, że przy odmianie słowa przez liczby i osoby, usuwam np. liczbe mnoga, aby po polsku nie robić czegoś w stylu liczby mnogiej od liczby mnogiej, np. The Sims -> Simowie, Simy; Jack -> Jack'a (różne przykłady z moich zasad)

Są też takie nazwy, których po prostu nie odmieniam, jeżeli dana nazwa nie odzwierciedla konkretnej odmiany, np. Spore (jaki to rodzaj, aby potem zastosować końcówkę?).


A co do słów lajtowy, hardcorowy itp. to są po prostu spolszczenia słów angielskich.


I na sam koniec... W sumie w grze Clash jest Czerw, ale na upartego, jako że to jest jednostka w pewnym sensie fikcyjna (bo kto na serio czymś takim w realu walczy) można ustalić, że to jest ten czerw, którym atakujemy. Taki wyjątek od biologiczno-językowej reguły. Ale że filologii języka polskiego nie kończyłem, to ta drobna uwaga końcowa może być pominięta... Bo inaczej dlaczego skrzydlak to nie po prostu latająca i ziejąca ogniem płaszczka?

ODPOWIEDZ