Nowi na forum

Dyskusje o rozgrywce w Clash

Moderator: Boghute Ara

Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

Bladi pisze:Jak juz sie wszyscy przedstawiaja to i czas na mnie. Mam na imie Daniel lat 28 (...)
Cześć Daniel. Miło gościć Cię na forum. ;)
Bladi pisze:Tutaj link do pobrania gry, instalke zrobil mi kumpel programista, wystarczy rozpakowac uruchomic https://drive.google.com/file/d/0Bz5C2M ... sp=sharing (ja mam win7 64bit i dziala bez problemu)
Bez zabawy z DOSBoxem? Jeżeli tak to super. :)
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Bladi
Posty: 29
Rejestracja: piątek 10 lis 2017, 23:14

Re: Nowi na forum

Post autor: Bladi »

Boghute Ara pisze:Bez zabawy z DOSBoxem? Jeżeli tak to super. :)
Oczywiscie, ze bez
Bulletowy
Posty: 8
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 02:40

Re: Nowi na forum

Post autor: Bulletowy »

Witam wszystkich bardzo, bardzo, bardzo serdecznie!

Na wstępie muszę przyznać, że jestem w lekkim szoku, że udało mi się w końcu znaleźć jakąś stronkę (choćby i domową) oraz forum poświęcone jednej z najlepszych gierek w jakie kiedyś się zagrywałem! Zaskoczony jestem tym bardziej, gdyż swego czasu przeszukując google i inne źródła jeszcze z 2-3 lata temu trafiałem w sumie na te same tematy i informacje. W głównej mierze właśnie natrafiałem na dane umieszczone w Encyklopedii gier czy jakiegoś prastarego forum. W późniejszym czasie zaprzestałem dalszych poszukiwań bo pochłonęła mnie praca bez reszty. I puszczając sobie ostatnio soundtrack z Clasha (nota bene całkiem miło, że komuś się chciało to wrzucić na jutuba) i przeglądając komentarze trafiłem właśnie na tę stronkę. I jestem mega pozytywnie zaskoczony! Dlatego tym bardziej witam wszystkich zarejestrowanych członków (w tym oczywiście admina Boghute Ara) oraz wszystkich pozostałych, w tym część ze starej ekipy Leryx Longsoftu. No jest tu całkiem, całkiem miło, z tego co widzę po poprzednich stronach wątku. :)

Korzystając z okazji muszę sobie pozwolić też jeszcze na małą prywatę. Boghute Ara - pozwól, że już w tym miejscu złożę na Twoje ręce moje gratulacje bo to co zrobiłeś naprawdę robi wrażenie. Już kiedyś brakowało mi właśnie jakichkolwiek informacji zebranych w jednym miejscu poświęconych tak świetnej i niedocenionej grze. A tu wchodzę, widzę, że stronka została założona końcem 2015 roku, ma sporo działów, rozpisane mapki mulitplayer wraz ze screenami, rozpisane kampanie, opisy jednostek, sposoby gry... I to wszystko w jednym miejscu. Boghute Ara - odwaliłeś kawał świetnej roboty. Tytuł pierwszego budowniczego gry Clash i złota łopata rzeczywiście należy się Tobie. ;) Kiedyś miałem nawet wizję, aby i samemu może coś podobnego zrobić, ale mój słomiany zapał skutecznie mnie zniechęcił. Dlatego tym bardziej cieszę się, że w końcu coś (naprawdę COŚ!) dotyczącego tak świetnego i niestety zapomnianego tytułu (poza kilkoma gameplayami) w końcu pojawiło się w sieci. Dlatego z tego miejsca raz jeszcze kłaniam się w pas i gratuluję dotychczasowych osiągnięć. Wcale też nie zdziwiłbym się, gdyby na przestrzeni lat, właśnie Twoja inicjatywa, którą tak już zainagurowałeś sprawiła, że na kartach historii tej gry, znajdziesz się właśnie Ty wraz z Twoim małym wkładem ;) Cieszy też tak liczna obecność wielu użytkowników, bo strasznie ciekawiło mnie ilu tak naprawdę ludzi pamięta tę grę... Cieszy mnie również obecność kilku osób z teamu, która tworzyła tę grę. Tak więc Panie Jurku Poprawo, Wojtku Jakóbczyku, Zbigniewie Trawiński aktualnie obecni tutaj na forum - Wy oraz Wasi koledzy wykonaliście kawał fantastycznej roboty. Czekać jeszcze, aż kolejni zainteresowani z Waszej ekipy się tutaj zarejestrują ;) . Ja sam z niecierpliwością czekam na rejestrację Pana Adama "Scorpika" Skorupy. Sam też chciałbym osobiście podziękować mu za ten wkład muzyczny, który pamiętam po dziś dzień. Mam nadzieję, że będzie mi to kiedyś dane. Takich piosenek się nie zapomina... ;)

Zauważyłem też, że wielu z Was się już przedstawiło więc pozwólcie, że i ja się przedstawię korzystając z okazji :) . Mam na imię Paweł, lat 31 i urodziłem się na Górnym Śląsku, gdzie do dziś też mieszkam (Matko! Faktycznie można się poczuć jakbym był na jakimś spotkaniu anonimowych alkoholików ;) ). Pasją do gier byłem zainteresowany w zasadzie od małego. Stykałem się z Commodore, potem Amigą, Pegasusem, Automatami na żetony, aż w końcu przyszedł też czas na gry na PC. W którymś momencie zachciałem być informatykiem bo dosyć nieźle uczyłem się w liceum profilowanym o profilu Zarządzanie informacją - Informatyka, które funkcjonowało w moim mieście (teraz już tych cudeniek nie ma, podobnie jak z tym, że i gimnazja są teraz wygaszane. Miałem w tym miejscu wspomnieć też o tym, że gimbaza pewnie nie zrozumie takiej gry jak Clash, a zapomniałem, że sam byłem pierwszym rocznikiem, który poszedł do Gimnazjum :D ). Z realizacją potem na studiach poszło mi już niego gorzej bo ze studiów dziennych zrezygnowałem, a przenosząc się na zaoczne w innej uczelni miałem trochę różnych zawirowań w życiu (między innymi zdrowotnych) przez co zaczęło się to ciągnąć jak przysłowiowa krew z nosa. Finalnie jednak udało mi się napisać pracę inżynierską z programu napisanego w C# i do dziś nie mogę wyjść z podziwu, że to zrobiłem (dobrze jednak też, że potrafią czuwać dobre dusze, które lubią też pomóc, gdy coś niejasne :P ). Aktualnie jednak nie koduję już w ogóle, gdyż na skutek kolejnych zawirowań trafiłem do korporacji, gdzie zacząłem zarządzać danymi w najpopularniejszym chyba aktualnie systemie ERP. To właśnie w tym miejscu osiadłem od kilku lat (poprzednia praca fizyczna nie sprawiała żadnej frajdy), a w końcu finalnie trafiając na staż i zostając potem zauważyłem, że jest to całkiem miła odmiana, z którą to zacząłem powoli wiązać swoją przyszłość. Finalnie więc teraz aktualnie pracuję jako Administrator danych w systemach produkcyjnych, gdzie czuję, że faktycznie się realizuję. Niestety jest przy tym dosyć sporo roboty i przez to odsunąłem w zasadzie już możliwość zagrywania się jak kiedyś, gdyż po prostu zaczęło mi przy tym brakować czasu. Oprócz tego w międzyczasie zmieniły się też moje osobiste pasje, które poszły w stronę muzyki. Zacząłem też dosyć sporo jeździć na koncerty w różne miejsca Polski co do teraz nadal czynię. Nie zapomniałem jednak o grach, które ukształtowały moją duszę i sposobność myślenia na różne kwestie z tym związane. Z Clashem też miałem bardzo pozytywne wspomnienia, które do dziś pielęgnuję. Najmilej wspominam muzykę, ale domyślam się, że zapewne nie tylko ja... ;)

A jak to się stało, że natrafiłem na grę Clash? W zasadzie trochę przez przypadek, ale pamiętam to jak dziś. To było w drugiej połowie sierpnia 1999 roku, gdy wracałem z rodziną z okolic Żywca do domu. Było wtedy dosyć ciepło i wracaliśmy samochodem po bodajże dwutygodniowych wakacjach jakie tam spędziłem i wtedy w ramach rewanżu kuzynowstwo przyjechało też do mnie. Wtedy również oczekiwał na mnie obiecany pierwszy i jedyny PC, jaki posiadałem i który dostałem jako nagrodę za stosunkowo dobre świadectwo opiewające na średnią ponad 4,0 (A sam komp to był wtedy P2 400 Mhz, 64 Mb RAMu, HDD 8,4 Gb, NVidia Vanta 16 Mb, Win98... Matko, co to był za sprzęt! Do dziś pamiętam nawet gdzie moi rodzice go nabyli i ile wtedy kosztował :) ) więc była to dla mnie magiczna chwila, gdy usłyszałem przez telefon stacjonarny (Tak! Tak :D), że komputer już jest w domu i czeka. Wracając jednak do domu zahaczyliśmy wyjeżdżając z Żywca o jakąś małą stację benzynową, aby kupić coś do picia i zatankować paliwo. Moją jednak uwagę zwróciło czasopismo PC Okay, które widniało na witrynie tuż przy rozsuwanych drzwiach. W oko rzuciła mi się pełna wersja gry z całkiem niezłą okładką i za stosunkowo nieduże pieniądze. Akurat miałem jeszcze trochę drobnych więc pozwoliłem sobie na zakupienie tej gazety z grą, która chyba jako druga pełna wersja została zainstalowana na moim starym kompie. Pierwsza styczność z Clashem nie była łatwa ze względu właśnie na brak jakiejkolwiek instrukcji, którą dziś nawet postrzegam jako błąd ze strony wydawnictwa. Jak to wielu moich przedmówców zauważyło, wtedy Internet był w zasadzie luksusem więc pozostało kombinowanie samemu jednak chęć poznania jeszcze innych gier (m.in. demek z CDA, które zacząłem wtedy zbierać z półrocznym wyprzedzeniem) wzięła jednak górę i Clash poszedł na boczny tor. Jednak po jakimś czasie coś mi nie dawało spokoju i postanowiłem dać tej grze drugą szansę i zacząłem samemu kombinować co i jak. I w którymś momencie (nawet w sumie nie wiem kiedy i co) udało mi się powolnymi krokami rozgryzać tę grę. Później zacząłem przy niej spędzać mnóstwo czasu i na dobre zagłębiłem się w świat krainy Karkhan. W którymś momencie też zacząłem się interesować kolejnymi grami z podobnego gatunku, m.in. Heroes of Might & Magic 3 i wtedy też zacząłem się powoli przesiadać na kolejne i dalsze tytuły. Niemniej jednak o Clashu nigdy nie zapomniałem bo miał super klimat i zawsze gdzieś to tam we mnie siedziało. Zaskoczyło mnie natomiast jak mało jest o tej grze na Internecie. I teraz przeszukując Internet natrafiłem właśnie na tę stronę i to forum. Z całego serca cieszę się, że coś takiego powstało i sobie żyje swoim życiem. Niestety, ze względu na spore zaobsorwowanie pracą będę w stanie tu zaglądać tylko raz na jakiś czas, ale zawsze będę próbować. I, tak jak mówiłem, cieszę się, że powstało w końcu to miejsce dla jednej z mega niedocenionych gier z mojej młodości... Jeżeli z kolei chodzi o moje osiągnięcia w tej grze to udało mi się przejść całą kampanię chrześcijanami! Ale to pewnie już teraz żadne osiągnięcie... ;) Swoją drogą musiałbym poszukać tej gry i może spróbować ją kiedyś odpalić. Będę też starał się czasami zakładać jakieś wątki dotyczące tej gry bądź moich przemyśleń, jeżeli admin pozwoli. ;)

Bardzo byłbym chętny też, aby pomóc jakoś we wskrzeszaniu tego tytułu choć nie mam zielonego pojęcia jak. Ale gdyby była jakaś zbiórka albo coś stosunkowo łatwego do zrobienia to dajcie znać ;) . Btw.: Teraz mnie też naszła jeszcze jedna myśl - skoro nas tyle jest to może ktoś podjąłby się zorganizowania kiedyś jakiegoś konwentu poświęconego tej grze? Już sobie wyobrażam zjazd kilkorga ludzi + kogoś z ekipy, oglądanie gry na kompie, popijanie napojów alkoholowych lub bez, wspominanie gry i jej tajników z przeszłości, pozbieranie podpisów... Fajne by to mogło być. Tylko kto mógłby się podjąć tak karkołomnego pomysłu jakim jest organizacja takiego przedsięwzięcia? Może ktoś chętny? :P

OK, to tyle bo trochę się rozpisałem. Jeszcze raz Was wszystkich bardzo serdecznie witam i serdecznie pozdrawiam!

B.

P.S.: Ostatnim razem też, gdy akurat przyjechałem na koncert mojej ukochanej kapeli i korzystając z tego, że miałem całkiem sporo czasu przed zapuściłem się pod stary adres Leryx Longsoftu we Wrocławiu czyli pod ul. Skwierzyńską 21 ze zwykłej ludzkiej ciekawości, aby zobaczyć w jakim miejscu znajdowała się pierwsza siedziba przed podziałem firmy. Na miejscu zastałem białą zsuniętą roletę w drzwiach i oknie i w sumie nie było okazji zajrzeć gdzieś do środka, ale wydawało się to stosunkowo małym biurem. Uśmiecham się do dziś jednak bo w sumie poszedłem szlakiem jednej z firm tworzących gry, aby zobaczyć gdzie to się wszystko zaczęło... ;)
Awatar użytkownika
Mocho
Posty: 1
Rejestracja: środa 20 gru 2017, 10:21

Re: Nowi na forum

Post autor: Mocho »

Witam serdecznie Szanowne Forum :)

Chyba jak większość z Was trafiłem tutaj zupełnie przypadkowo.
Ostatnio moją głowę zaprzątnęła myśl o grze, w którą kiedyś grywałem bardzo często a mowa tu oczywiście o "Clash'u". Już wcześniej wpisywałem to hasło w wyszukiwarkę ale zawsze pojawiała się znikoma liczba wyników, w tym strona z oprogramowaniem typu abandonware. Znalazłem na niej kilka komentarzy, oraz przedstawiony sposób na uruchomienie tej zacnej gry pod dosboxem. Oczywiście nie mogłem sobie odpuścić tej możliwości i zaraz zacząłem przeglądać odmęty internetu w poszukiwaniu obrazu płyty (niestety moja oryginalna płytka leżała gdzieś w domu rodzinnym). Na początku było trochę zgrzytów bo nie do końca pojmuję działanie tego całego ustrojstwa (czyt. dosbox) ale ostatecznie grę udało się uruchomić a wspomnienia wróciły :D
Widzę, że wszyscy rozpoczynają tu od przedstawienia się więc nie będę odstawał. Jestem Michał, niespełna 30 lat czyli mniej więcej tyle ile większość użytkowników forum. Wcale mnie to nie dziwi ponieważ to właśnie za czasów "naszego" dzieciństwa gra Clash przeżywała swój, rozkwit? chyba tak można to nazwać ;)
Jestem prawie w stu procentach pewien, że grę przyniósł mój tata razem z czasopismem PCokay. Wtedy było to straszne przeżycie ponieważ dopiero zaznajamiałem się ze środowiskiem gier. Wcześniej były to platformówki i pierwsza część Settlersów więc Clash był czymś nowym i od razu wpadłem w jego sidła. Nie zapomnę tego nigdy, jak w wieku 7-8 lat, podczas ferii zimowych, z wypiekami na twarzy próbowałem sił w kampanii. Niestety nigdy nie udało mi się wtedy przejść dalej niż do 5 misji. Wtedy mechanika gry była dla mnie czarną magią. Głównie z tego względu, że nie istniały żadne poradniki do gry nie miałem pojęcia o większości możliwości gry jak na przykład: awansowanie na wyższe poziomy technologiczne. Mimo to gra spędzała mi sen z powiek. Jedną z najbardziej zapamiętanych elementów gry to muzyka! Wspaniała, klimatyczna i to chyba ona powodowała, że gra tak wciąga. Pan Adam Skorupa odwalił kawał porządnej roboty.
Jeżeli chodzi o pomysł strony i forum to kłaniam się w pół drogi Boghute Ara. Wykonanie fenomenalne, czegoś takiego właśnie mi brakowało! Merytorycznie rozwiewa moje wątpliwości i odpowiada na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania gry. Rozpisany algorytm walk w jednym z tematów na forum jest wisienką na torcie.
Szkoda tylko, że pomysł odświeżenia gry trochę ucichł. Szczerze kibicuję wszystkim, którzy są zaangażowani w ten projekt.

To tyle tytułem wstępu. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł się z Wami dzielić moimi przemyśleniami i doświadczeniami z gry.
Pozdrawiam Was serdecznie!

PS. Bladi, w jednym z komentarzy przesłałeś paczkę w grą. Super, że nie trzeba męczyć z bosboxem. Mam tylko jedno pytanie: przy uruchamianiu gra automatycznie dopasowuje się rozdzielczości monitora i gra zniekształca się "w poziomie". Czy jest jakiś sposób na uruchomienie Clasha w oryginalnych proporcjach 4:3?
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06 Witam wszystkich bardzo, bardzo, bardzo serdecznie!
Ja również serdecznie witam. :P
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06 Korzystając z okazji muszę sobie pozwolić też jeszcze na małą prywatę. Boghute Ara - pozwól, że już w tym miejscu złożę na Twoje ręce moje gratulacje bo to co zrobiłeś naprawdę robi wrażenie. Już kiedyś brakowało mi właśnie jakichkolwiek informacji zebranych w jednym miejscu poświęconych tak świetnej i niedocenionej grze. A tu wchodzę, widzę, że stronka została założona końcem 2015 roku, ma sporo działów, rozpisane mapki mulitplayer wraz ze screenami, rozpisane kampanie, opisy jednostek, sposoby gry... I to wszystko w jednym miejscu. Boghute Ara - odwaliłeś kawał świetnej roboty. Tytuł pierwszego budowniczego gry Clash i złota łopata rzeczywiście należy się Tobie. ;) Kiedyś miałem nawet wizję, aby i samemu może coś podobnego zrobić, ale mój słomiany zapał skutecznie mnie zniechęcił. Dlatego tym bardziej cieszę się, że w końcu coś (naprawdę COŚ!) dotyczącego tak świetnego i niestety zapomnianego tytułu (poza kilkoma gameplayami) w końcu pojawiło się w sieci. Dlatego z tego miejsca raz jeszcze kłaniam się w pas i gratuluję dotychczasowych osiągnięć. Wcale też nie zdziwiłbym się, gdyby na przestrzeni lat, właśnie Twoja inicjatywa, którą tak już zainagurowałeś sprawiła, że na kartach historii tej gry, znajdziesz się właśnie Ty wraz z Twoim małym wkładem ;)
Dziękuję za całą masę miłych słów pod moim adresem. :oops:

Zawsze marzyło mi się stworzyć jakąś stronę internetową, ale po co robić stronę o grze o której powstały już setki innych stron? Dlatego właśnie zdecydowałem się na Clasha. Chciałem być pierwszy i się udało. Ale przede wszystkim chciałem stworzyć miejsce w którym ludzie będą mogli poczytać o tej wspaniałej grze, poznać wszystkie jej tajniki i móc podyskutować o niej na forum. A jeżeli chodzi o zapisanie się na kartach historii tej gry to chciałbym, żeby kiedyś dzięki zapoczątkowanej przeze mnie inicjatywie doszło w końcu do powstania Clasha Deluxe.
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Aktualnie jednak nie koduję już w ogóle, gdyż na skutek kolejnych zawirowań trafiłem do korporacji, gdzie zacząłem zarządzać danymi w najpopularniejszym chyba aktualnie systemie ERP. To właśnie w tym miejscu osiadłem od kilku lat (poprzednia praca fizyczna nie sprawiała żadnej frajdy), a w końcu finalnie trafiając na staż i zostając potem zauważyłem, że jest to całkiem miła odmiana, z którą to zacząłem powoli wiązać swoją przyszłość. Finalnie więc teraz aktualnie pracuję jako Administrator danych w systemach produkcyjnych, gdzie czuję, że faktycznie się realizuję.
SAP czy Comarch? :twisted:
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Jeżeli z kolei chodzi o moje osiągnięcia w tej grze to udało mi się przejść całą kampanię chrześcijanami! Ale to pewnie już teraz żadne osiągnięcie... ;)
Czy ja wiem? :roll: Moim zdaniem jest to wyczyn, bo ja osobiście nie przeszedłem żadnej z kampanii, ale to dlatego, że zwyczajnie zabrakło mi konsekwencji. Wielu ludzi skarży się również na jej wysoki poziom trudności, a z kolei mój brat, który przeszedł kampanię Pogan stwierdził, że jest ona zwyczajne nudna i mało urozmaicona. Właśnie dlatego zawsze woleliśmy z bratem grać razem w pojedyncze scenariusze.
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Będę też starał się czasami zakładać jakieś wątki dotyczące tej gry bądź moich przemyśleń, jeżeli admin pozwoli. ;)
Śmiało! Forum jest dla ludzi i to oni mają tworzyć jego zawartość. Nie mam monopolu na zakładanie nowych tematów ani nie trzęsę forum żelazną ręką. Chciałbym żeby ludzie czuli się tutaj dobrze. :)
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Bardzo byłbym chętny też, aby pomóc jakoś we wskrzeszaniu tego tytułu choć nie mam zielonego pojęcia jak. Ale gdyby była jakaś zbiórka albo coś stosunkowo łatwego do zrobienia to dajcie znać ;)
Spoko, na pewnie zostanie to ogłoszone wołami na głównej stronie. ;)
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Btw.: Teraz mnie też naszła jeszcze jedna myśl - skoro nas tyle jest to może ktoś podjąłby się zorganizowania kiedyś jakiegoś konwentu poświęconego tej grze? Już sobie wyobrażam zjazd kilkorga ludzi + kogoś z ekipy, oglądanie gry na kompie, popijanie napojów alkoholowych lub bez, wspominanie gry i jej tajników z przeszłości, pozbieranie podpisów... Fajne by to mogło być. Tylko kto mógłby się podjąć tak karkołomnego pomysłu jakim jest organizacja takiego przedsięwzięcia? Może ktoś chętny? :P
Taki konwent to nie jest głupia rzecz. Można by przy okazji rozegrać jakiś turniej. Kłopot w tym, że średnia wieku fanów Clasha jest już dosyć wysoka (co najmniej 30 lat albo i więcej), przez co ludzie nie mają już tyle czasu co dawniej i raczej ciężko byłoby coś takiego zorganizować. No ale można by o tym pomyśleć na przyszłość, gdy strona zrobi się dużo popularniejsza i gdy zbierze się tutaj dużo większa liczba osób.
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06P.S.: Ostatnim razem też, gdy akurat przyjechałem na koncert mojej ukochanej kapeli i korzystając z tego, że miałem całkiem sporo czasu przed zapuściłem się pod stary adres Leryx Longsoftu we Wrocławiu czyli pod ul. Skwierzyńską 21 ze zwykłej ludzkiej ciekawości, aby zobaczyć w jakim miejscu znajdowała się pierwsza siedziba przed podziałem firmy. Na miejscu zastałem białą zsuniętą roletę w drzwiach i oknie i w sumie nie było okazji zajrzeć gdzieś do środka, ale wydawało się to stosunkowo małym biurem. Uśmiecham się do dziś jednak bo w sumie poszedłem szlakiem jednej z firm tworzących gry, aby zobaczyć gdzie to się wszystko zaczęło... ;)
A zrobiłeś jakieś zdjęcia? Przydałoby się wrzucić je na forum. Swoją drogą LL działało pod kilkoma różnymi nazwami i adresów też mieli kilka, bo w Krajowym Rejestrze Sądowym udało mi się znaleźć, że Longsoft Multimedia miało swoją siedzibę przy ul. Gen. Józefa Hallera 80/2, a z kolei Longsoft Games przy ul. Strzegomskiej 52.
Mocho pisze: piątek 05 sty 2018, 11:51 Witam serdecznie Szanowne Forum :)
Witaj na forum, Mocho! :P
Mocho pisze: piątek 05 sty 2018, 11:51Jeżeli chodzi o pomysł strony i forum to kłaniam się w pół drogi Boghute Ara. Wykonanie fenomenalne, czegoś takiego właśnie mi brakowało! Merytorycznie rozwiewa moje wątpliwości i odpowiada na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania gry. Rozpisany algorytm walk w jednym z tematów na forum jest wisienką na torcie.
Dziękuję. Merytorycznie jest z grubsza praktycznie wszystko, ale nad wykonaniem należy jeszcze sporo popracować, więc nie przesadzałbym, że jest ono fenomenalne. ;) Uchylę jednak rąbka tajemnicy i przyznam, że już niedługo strona zostanie całkowicie przebudowana. ;)
Mocho pisze: piątek 05 sty 2018, 11:51Szkoda tylko, że pomysł odświeżenia gry trochę ucichł. Szczerze kibicuję wszystkim, którzy są zaangażowani w ten projekt.
No szkoda, ale bądźmy dobrej myśli, tym bardziej, że użytkownikowi forum o nicku Griz udało się stworzyć program do wypakowywania większość zasobów z gry, więc skoro kod źródłowy przepadł to może uda się jakoś zmodyfikować Clasha na zasadzie techniki inżynierii wstecznej?
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Bulletowy
Posty: 8
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 02:40

Re: Nowi na forum

Post autor: Bulletowy »

Boghute Ara pisze: niedziela 07 sty 2018, 13:10 Dziękuję za całą masę miłych słów pod moim adresem. :oops:
Należało się. 8-)
Boghute Ara pisze: niedziela 07 sty 2018, 13:10Zawsze marzyło mi się stworzyć jakąś stronę internetową, ale po co robić stronę o grze o której powstały już setki innych stron? Dlatego właśnie zdecydowałem się na Clasha. Chciałem być pierwszy i się udało. Ale przede wszystkim chciałem stworzyć miejsce w którym ludzie będą mogli poczytać o tej wspaniałej grze, poznać wszystkie jej tajniki i móc podyskutować o niej na forum. A jeżeli chodzi o zapisanie się na kartach historii tej gry to chciałbym, żeby kiedyś dzięki zapoczątkowanej przeze mnie inicjatywie doszło w końcu do powstania Clasha Deluxe.
Trzymam kciuki i mam nadzieję, że się to uda dopiąć po końca. Ale widząc po zaangażowaniu różnych osób tutaj na forum i już aktualnie uzyskanych efektów jestem raczej spokojny o wynik. Pytaniem jest tylko kiedy uda się to zamknąć. ;)
Boghute Ara pisze: niedziela 07 sty 2018, 13:10
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Aktualnie jednak nie koduję już w ogóle, gdyż na skutek kolejnych zawirowań trafiłem do korporacji, gdzie zacząłem zarządzać danymi w najpopularniejszym chyba aktualnie systemie ERP. To właśnie w tym miejscu osiadłem od kilku lat (poprzednia praca fizyczna nie sprawiała żadnej frajdy), a w końcu finalnie trafiając na staż i zostając potem zauważyłem, że jest to całkiem miła odmiana, z którą to zacząłem powoli wiązać swoją przyszłość. Finalnie więc teraz aktualnie pracuję jako Administrator danych w systemach produkcyjnych, gdzie czuję, że faktycznie się realizuję.
SAP czy Comarch? :twisted:
Skubany... Toś mnie rozgryzł :!: Sporo ludzi nawet nie wie o czym mowa... ;)

W moim przypadku jest to akurat SAP. W zasadzie można powiedzieć, że już od dłuższego czasu bardzo dużo SAPie. Zarówno dosłownie jak i w przenośni bo pracy dużo na codzień... :?
Boghute Ara pisze: niedziela 07 sty 2018, 13:10
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Jeżeli z kolei chodzi o moje osiągnięcia w tej grze to udało mi się przejść całą kampanię chrześcijanami! Ale to pewnie już teraz żadne osiągnięcie... ;)
Czy ja wiem? :roll: Moim zdaniem jest to wyczyn, bo ja osobiście nie przeszedłem żadnej z kampanii, ale to dlatego, że zwyczajnie zabrakło mi konsekwencji. Wielu ludzi skarży się również na jej wysoki poziom trudności, a z kolei mój brat, który przeszedł kampanię Pogan stwierdził, że jest ona zwyczajne nudna i mało urozmaicona. Właśnie dlatego zawsze woleliśmy z bratem grać razem w pojedyncze scenariusze.
Heh, ja właśnie wyszedłem z trochę innego założenia i grałem tak, że jeżeli udało mi się przejść jakąś misję w kampanii to spoko i sobie ją odhaczałem. Jak którejś nie potrafiłem przejść to po prostu wpisywałem kod, przechodziłem dalej i próbowałem przejść kolejne zadanie. I tak do końca. A potem z kolei wracałem do tych misji, które "przeleciałem" i na bieżąco już sobie je przechodziłem (m.in. tak było z misją nr 2, gdzie swego czasu nie wiedziałem, że budowniczy mogą budować mosty! Bo i skąd skoro instrukcji nie było? :lol: ).
Boghute Ara pisze: niedziela 07 sty 2018, 13:10
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Będę też starał się czasami zakładać jakieś wątki dotyczące tej gry bądź moich przemyśleń, jeżeli admin pozwoli. ;)
Śmiało! Forum jest dla ludzi i to oni mają tworzyć jego zawartość. Nie mam monopolu na zakładanie nowych tematów ani nie trzęsę forum żelazną ręką. Chciałbym żeby ludzie czuli się tutaj dobrze. :)
Dziękuję. :)
Boghute Ara pisze: niedziela 07 sty 2018, 13:10
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Bardzo byłbym chętny też, aby pomóc jakoś we wskrzeszaniu tego tytułu choć nie mam zielonego pojęcia jak. Ale gdyby była jakaś zbiórka albo coś stosunkowo łatwego do zrobienia to dajcie znać ;)
Spoko, na pewnie zostanie to ogłoszone wołami na głównej stronie. ;)
No ja myślę! Choć na wszelki wypadek może jakaś dodatkowa opcja z rozsyłaniem maili do osób zarejestrowanych na forum też myślę, że mogłaby być dobrą opcją, gdyby się okazało, że ktoś nie przebywa na forum cały czas i nie jest na bieżąco z tematem, a finalnie chciałby się też dorzucić do ew. zrzuty. ;)
Boghute Ara pisze: niedziela 07 sty 2018, 13:10
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06Btw.: Teraz mnie też naszła jeszcze jedna myśl - skoro nas tyle jest to może ktoś podjąłby się zorganizowania kiedyś jakiegoś konwentu poświęconego tej grze? Już sobie wyobrażam zjazd kilkorga ludzi + kogoś z ekipy, oglądanie gry na kompie, popijanie napojów alkoholowych lub bez, wspominanie gry i jej tajników z przeszłości, pozbieranie podpisów... Fajne by to mogło być. Tylko kto mógłby się podjąć tak karkołomnego pomysłu jakim jest organizacja takiego przedsięwzięcia? Może ktoś chętny? :P
Taki konwent to nie jest głupia rzecz. Można by przy okazji rozegrać jakiś turniej. Kłopot w tym, że średnia wieku fanów Clasha jest już dosyć wysoka (co najmniej 30 lat albo i więcej), przez co ludzie nie mają już tyle czasu co dawniej i raczej ciężko byłoby coś takiego zorganizować. No ale można by o tym pomyśleć na przyszłość, gdy strona zrobi się dużo popularniejsza i gdy zbierze się tutaj dużo większa liczba osób.
Nie za bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc "dużo większa liczba osób". Jeżeli to by miało być gwarantem organizacji takiego konwentu to trochę ciężko bo idąc tym tokiem rozumowania wychodzimy z założenia, że im więcej tym lepiej. Tylko kto potem będzie się chciał zajmować wynajmem np. Spodka do takiego charakteru imprezy, gdyby się okazało, że ludzi będzie za dużo? :P Zgadzam się ze średnią wieku, ale mniemam, że pewnie co bardziej zdeterminowane osoby też by pewnie jednak coś wymyśliły, aby finalnie się pojawić. Przecież konwenty się raczej nie organizuje co dzień, a organizacja choćby jednego w przypadku Clasha mogłaby być sporym zaskoczeniem. ;)
Boghute Ara pisze: niedziela 07 sty 2018, 13:10
Bulletowy pisze: piątek 05 sty 2018, 03:06P.S.: Ostatnim razem też, gdy akurat przyjechałem na koncert mojej ukochanej kapeli i korzystając z tego, że miałem całkiem sporo czasu przed zapuściłem się pod stary adres Leryx Longsoftu we Wrocławiu czyli pod ul. Skwierzyńską 21 ze zwykłej ludzkiej ciekawości, aby zobaczyć w jakim miejscu znajdowała się pierwsza siedziba przed podziałem firmy. Na miejscu zastałem białą zsuniętą roletę w drzwiach i oknie i w sumie nie było okazji zajrzeć gdzieś do środka, ale wydawało się to stosunkowo małym biurem. Uśmiecham się do dziś jednak bo w sumie poszedłem szlakiem jednej z firm tworzących gry, aby zobaczyć gdzie to się wszystko zaczęło... ;)
A zrobiłeś jakieś zdjęcia? Przydałoby się wrzucić je na forum. Swoją drogą LL działało pod kilkoma różnymi nazwami i adresów też mieli kilka, bo w Krajowym Rejestrze Sądowym udało mi się znaleźć, że Longsoft Multimedia miało swoją siedzibę przy ul. Gen. Józefa Hallera 80/2, a z kolei Longsoft Games przy ul. Strzegomskiej 52.
Niestety nie zrobiłem żadnych zdjęć. Ale może kiedyś przejdę się tam ponownie i wtedy takowe popełnię ;) . Chociaż swego czasu widziałem jakieś zdjęcia chyba na Google Maps. Odnośnie rozbicia firmy - pamiętałem też o tym fakcie, ale ja miałem na myśli tylko ten pierwszy LL. Te następne podzielone firmy to już raczej jest rozdział dalej. Swoją drogą miło by było, gdyby szacowni zarejestrowani tutaj użytkownicy będący pracownikami tej firmy opowiedzieli jak to było przy tworzeniu Clasha i jak to się pracowało w tej całej małej firemce, w kwestiach, które nie musiałyby być owiane tajemnicami. Tak zee zwykłej ludzkiej ciekawości. ;)

Pozdrawiam!
Jerzy Poprawa
Posty: 26
Rejestracja: piątek 29 sty 2016, 10:06

Re: Nowi na forum

Post autor: Jerzy Poprawa »

Pierwsza siedziba Leryxu to byla na terenie portu odrzańskiego na Pomorskiej. A dokladniej to zaczynalismy w budynku bedacym przy jego bramie wejsciowej (taki stary, z czerownej cegly) na parterze, 2 pokoje. W jednym szefostwo, w drugim reszta. Potem przeniesilismy sie do baraku na terenie Portu - zreszta niedalkeo od wejscia, chyba nawet go widac, tam mielismuy juz kilka pokojow, a potem przesunelismy sie w kierunku cmentarza :P - jedna z bocznym uliczek, gdzie wynajeto cala wille, ktora zreszta sami odnawialismy, bo szefom bylo szkoda kasy na ekipe remontowa. Potem dopiero Skwierzynska, ale ja juz wtedy nie pracowalem (odwiedzilem ich tam jak robilem instrukcje do Clasha jesli dobrze pamietam). A potem to juz nie wiem co sie z nimi dzialo, wyparlem LL z pamieci. :)
Amer
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:36

Re: Nowi na forum

Post autor: Amer »

Dzień dobry!

Jestem w tym samym wieku co Bulletowy, bo też byłem pierwszym rocznikiem, który "uczył się" w gimnazjum. W mojej prywatnej klasyfikacji najlepszych gier wszech czasów "Clash" zajmuje drugi stopień na podium (na szczycie jest "Sensible World of Soccer"). Nigdy tej gry nie zapomniałem; i tak jak ostatnio wróciłem do dawnych czasów i przeczytałem wszystkie albumy "Asteriksa", tak powróciłem do gry Longsoftu. Grę odpalam przez DOSBoksa. Wypada tu chyba podziękować nie tylko Gospodarzowi tej strony i Twórcom gry, ale także tym, którzy odpowiadali za dodatki w PC Okay. Za nieduże pieniądze otrzymałem małe dzieło sztuki i godziny frajdy. Z tego co pamiętam PC Okay najczęściej dołączało do gazetki różnego rodzaju encyklopedie (np. "Encyklopedia wszechświata", "Encyklopedia ptaków"). Jakiś czas temu pozbyłem się tych płytek. Były też "Zagadki lwa Leona" i demo "Dark Reign" (tę ostatnią informację wygrzebałem przed momentem z czeluści Internetu - to fascynujące, jak drobne rzeczy można znaleźć w Sieci - ale sam też grałem w to demo, nie pamiętałem jedynie tytułu). Z tych wszystkich dodatków tylko "Clash" przetrwał próbę czasu.

Z fascynacją przeczytałem już ze trzy razy wszystkie artykuły o "Clashu", jak i większość tematów na forum. Jestem raczej cienki bolek: kampanię chrześcijan skończyłem bodaj na piątej misji, pewnie nie wygrałbym planszy z ustawionymi czterema przeciwnikami na najwyższym poziomie. I to nawet pomimo faktu, że komputer gra schematycznie.

Jak większość odkrywałem tajniki tej gry przez dłuższy czas. Pułapka? Zasadzka? Trzeba było eksperymentować. I po co komu twierdza? Nawet nie ma własnych chłopów, jest więc niesamowystarczalna. Budowałem więc zamki. Aż odkryłem, że w twierdzy są jednostki niedostępne w zamkach. I co to za pioruny, gdy w czasie walki przez dwie tury z rzędu nie zrobię żadnego ruchu? W końcu zmiarkowałem: ała!

Świeże spostrzeżenia? Spróbuję się wpisać w innych tematach. Na tę chwilę trochę mnie irytuje przesuwanie ekranu w czasie walki. Nie wiem, czy to stały błąd, czy akurat tak się dzieje pod DOSBoksem, nie pamiętam, jak to było dawniej. Ale gdy chcę lekko w prawo, to przerzuca maksymalnie w prawo. W ten sposób nie jestem w stanie określić odległości dzielącej mnie od wroga, bo albo widzę lewą stronę pola walki albo prawą. A środek gdzieś umyka, dopóki nie rozgorzeje tam walka. Można to ustawić, bawiąc się strzałkami, ale to kosztuje trochę nerwów. Nie uruchamiaja mi się filmiki, ale to wina chyba obecnej zainstalowanej wersji gry. Bo jakoś dwa lata temu też na chwilę wróciłem do "Clasha" i wtedy wszystko działało. Są to jednak problemy ludzi pierwszego świata, więc niespecjalnie się tym przejmuję.

Mam też parę uwag odnośnie strony o "Clashu", ale to raczej na privie.
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

Amer pisze: niedziela 18 lut 2018, 17:39Dzień dobry!
Witaj na forum. :)
Amer pisze: niedziela 18 lut 2018, 17:39Na tę chwilę trochę mnie irytuje przesuwanie ekranu w czasie walki. Nie wiem, czy to stały błąd, czy akurat tak się dzieje pod DOSBoksem, nie pamiętam, jak to było dawniej. Ale gdy chcę lekko w prawo, to przerzuca maksymalnie w prawo. W ten sposób nie jestem w stanie określić odległości dzielącej mnie od wroga, bo albo widzę lewą stronę pola walki albo prawą. A środek gdzieś umyka, dopóki nie rozgorzeje tam walka. Można to ustawić, bawiąc się strzałkami, ale to kosztuje trochę nerwów.
Moim zdaniem to raczej przesuwanie ekranu myszką kosztuje trochę nerwów, dlatego właśnie używam strzałek na klawiaturze, bo są dużo wygodniejsze.
Amer pisze: niedziela 18 lut 2018, 17:39Nie uruchamiaja mi się filmiki, ale to wina chyba obecnej zainstalowanej wersji gry. Bo jakoś dwa lata temu też na chwilę wróciłem do "Clasha" i wtedy wszystko działało. Są to jednak problemy ludzi pierwszego świata, więc niespecjalnie się tym przejmuję.
A czy przypadkiem nie wyłączyłeś animacji w opcjach gry? :P No chyba, że wywala Ci jakiś błąd czy coś w tym stylu.
Amer pisze: niedziela 18 lut 2018, 17:39Mam też parę uwag odnośnie strony o "Clashu", ale to raczej na privie.
Spoko. Jestem otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Amer
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:36

Re: Nowi na forum

Post autor: Amer »

Boghute Ara pisze: poniedziałek 19 lut 2018, 18:27 Moim zdaniem to raczej przesuwanie ekranu myszką kosztuje trochę nerwów, dlatego właśnie używam strzałek na klawiaturze, bo są dużo wygodniejsze.
Dobrze wiedzieć, że można używać myszki :o Nie pomyślałem, żeby sprawdzić prawy przycisk, bo tylko w ten sposób mogę przesuwać ekran. Mocno ułatwi mi to zabawę.

Inna sprawa, że zaczęły mi się uruchamiać animacje, a i przesuwanie ekranu klawiaturą w czasie walk przestało być tak uciążliwe (już nie przeskakuje maksymalnie w bok, choć nadal jest trochę irytujące).

Stara gierka, to i płata figle. Zacięła mi się zresztą już raz, dobrze że staram się co turę zapisywać stan.

Co do sugestii to nie wiem, czy osoba, która myli rodzaj gramatyczny czerwia, jest odpowiednia do udzielania językowych porad, ale z chęcią zredagowałbym teksty dostępne na stronie i wyeliminował parę drobnych językowych błędów, np. Clasha (zamiast: Clash'a), tę cenę (zamiast: tą cenę) itp. W wielu miejscach mowa też o ilości PA, zamiast liczbie PA (bo punkty akcji są policzalne). Ten ostatni błąd zdarza się nawet na stronach PWN-u i pewnie nie jest to kwestia najważniejsza, no ale... ;)

Trochę istotniejszą sprawą, którą chciałem poruszyć, jest uszeregowanie działów na stronie głównej. Podczas pierwszej lektury (na stronę trafiłem parę miesięcy temu i przeczytałem już parę razy :geek: ) nieco dezorientowało mnie, że np. dział Budowanie nie znajduje się bezpośrednio koło Zamków i twierdz (oraz np. Pułapki, czyli kolejnej rzeczy, którą można zrobić tylko Budowniczym). Albo opis Jednostek najpierw, a dopiero potem, że się męczą, że mają morale i status. Nie wiem, jak inni to widzą, ale - tak mi się wydaje - że przemeblowanie działów i ustawienie ich w nieco innej kolejności byłoby czytelniejsze. Aczkolwiek nie śmiem być kategorycznym, ot rzucam myśl.
ODPOWIEDZ