Nowi na forum

Dyskusje o rozgrywce w Clash

Moderator: Boghute Ara

Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

Jerzy Poprawa pisze:Jakiś rok temu zrobiłem tekst o Voter Golemie.
Można gdzieś jeszcze przeczytać ten tekst?

Moim zdaniem Golem to była wyjątkowo nieudana gra. Zakupiłem używkę w nienaruszonym stanie kilka lat temu na Allegro za 10 zł (nie licząc kosztów przesyłki). Taki mix "Warcrafta II" (bitwy morskie) i "Heroes of Might & Magic" (rozbudowa miast, zdobywanie kopalni, handel towarami). Pomysł może i był dobry, ale realizacja niestety nienajlepsza. To co najbardziej zabiło tę grę to prostota rozgrywki, ponieważ bardzo szybko odkryłem patent na wygrywanie praktycznie każdej misji z wyjątkiem tych końcowych, tj. wystarczyło po prostu jak najszybciej pozajmować większość kopalni na mapie, obudować je działami obronnymi, a potem nie produkować ŻADNYCH jednostek do czasu aż w spokoju nie rozwiniemy się ekonomicznie, przez co zanim przeciwnik dysponował siłą niezbędną do odbicia kopalni to my już dawno zdążyliśmy się rozwinąć i zbudować potężną armię aby go zniszczyć, a drugi czynnik to upływający do zera czas w trybie turowym (w trybie symultanicznym i w czasie rzeczywistym nie grałem), przez co trzeba było się bardzo spieszyć z ogarnięciem wszystkich portów i jednostek na mapie, a człowiek i tak się ze wszystkim nie wyrabiał. Można by jeszcze wspomnieć o poronionym systemie czarów czy miejscami ohydnej grafice, ale po co kopać leżącego? ;) W dodatku gra była dosyć zbugowana, bo zdarzało się, że zacinał się dźwięk bądź wywalało mnie do Windowsa. Ogólnie rzecz biorąc, daleko było Golemowi do Clasha, który choć również zawierał sporo niedoskonałości to jednak dawał jakąś frajdę z rozgrywki i posiadał duszę, a Golem poza klimatyczną muzyką nie miał w sobie właściwie nic dobrego i miał wyjątkowo słaby tzw. replay value, przez co po kilku tygodniach zabawy kompletnie nie chciało się do niego wracać. :roll:
Jerzy Poprawa pisze:Pierwszy odcinek "byłem długi i miękki" w 04/16.
Hehehe, długi i miękki. Ciekawe co na to Pan Modrzejewski? ;)
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
GekonGex
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 08 mar 2016, 23:26

Re: Nowi na forum

Post autor: GekonGex »

Witam,
nazywam się Grzegorz mam 24 lata. Szukam od czasu do czasu wzmianek na temat Clasha czy to na youtube czy też gdzieś w goglach. Pamiętam, ze na win 98 śmigał cudownie a także udało mi się( w ostatnich latach) przez DOS-boxa. Niestety kiedyś jakoś dobrze ogarnąłem sprawę instalacji dzisiaj mi już nie idzie.
Tutaj spieszę z wyjaśnieniem - udało mi się zainstalować ( z cdromu) i pograć ale kiedy chce zagrać jeszcze raz (po wyjściu z DOS-a) nie mogę inaczej odpalić niż instalować na nowo. Chcę skupić się na kampanii którą poddałem jakiś czas temu i chcę przejść gierę.
Dodam, że utworzyło mi foldery z clashem - w moim przypadku to D:\Staregry\Clash\LONGSOSFT\CLASH.
Na necie znalazłem tylko jak zainstalować a jak później odpalać już było dla mnie nie jasne.
Proszę o pomoc a i na forum będę starał się udzielać.
P.S. Ugrałem się w to duuuużo czasu także jestem niejako wyjadaczem :P
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

Witam na forum!

Odnośnie instalacji to znalazłem w Internecie szereg różnego rodzaju poradników. Rzuć na nie okiem, może któryś z nich okaże się pomocy w rozwiązaniu Twojego problemu?

:arrow: http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=1621
:arrow: http://stare.e-gry.net/pomoc/clash/inst ... h-w-dosbox
:arrow: https://forum.dobreprogramy.pl/stara-gr ... 2386t.html
:arrow: http://www.fajnegry.krakow.pl/forum/pri ... 44&start=0
:arrow: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=3983&tpage=1
:arrow: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=18328&tpage=1
:arrow: http://www.frazpc.pl/b/231997
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=_LneNNpQgzE
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=TEt8EdwDSWY

Jeżeli mimo wszystko dalej będziesz miał problemy to daj znać, a postaram się zobaczyć jak to wygląda w moim przypadku i napisać jakiś mały tutorial czy coś w tym stylu.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
GekonGex
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 08 mar 2016, 23:26

Re: Nowi na forum

Post autor: GekonGex »

Udało mi się metodą prób i błędów.
Teraz pasuje tylko wypalić kopię w nero płyty bo oryginał już zjeżdżony nieźle :)
Radeux
Posty: 6
Rejestracja: sobota 19 mar 2016, 01:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowi na forum

Post autor: Radeux »

Cześć, zacznę od tego, że jestem pod wrażeniem pracy włożonej w stronę o Clashu, Boghute. Ująłeś wszystkie elementy tej kultowej gry i bardzo szczegółowo je opisałeś - z przyjemnością przeczytałem wszystko od deski do deski. Nie sądziłem, że poznam kogoś, kto ma do tej gry zapał większy, niż kiedyś miałem ja:-)

Jestem Radek, mam 31 lat, grę poznałem w październiku 1997, gdy przeczytałem o niej w CD-Action. Nie wiem, kiedy w nią po raz pierwszy zagrałem (czy rzeczywiście wyszła 1998 roku, jak wszędzie można przeczytać, czy jednak rok wcześniej), ale na pewno sekwencja była taka, że najpierw przeczytałem recenzję, a potem kupiłem od razu pełną wersję gry. Z początku młóciłem w Clasha głównie sam, jako że moje rodzeństwo nie wciągnęło się tak w Karkhan. Do czasu, gdy poszedłem do liceum w 1999 roku i poznałem przyjaciela, którego wciągnąłem w Clasha. I wtedy zrozumiałem, że ta gra to przede wszystkim multiplayer (z całym szacunkiem do twórców gry, ale komp był zawsze na bakier z jakąkolwiek strategią w bitwach). Batalie trwały całe 4 lata szkoły i trwają nadal, choć dużo rzadziej i przez DOSBoxa.
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

Radeux pisze:Cześć, zacznę od tego, że jestem pod wrażeniem pracy włożonej w stronę o Clashu, Boghute. Ująłeś wszystkie elementy tej kultowej gry i bardzo szczegółowo je opisałeś - z przyjemnością przeczytałem wszystko od deski do deski. Nie sądziłem, że poznam kogoś, kto ma do tej gry zapał większy, niż kiedyś miałem ja:-)
Heh, dziękuję za miłe słowa. :oops: Starałem się jak mogłem, więc cieszę się, że podobają Ci się moje wypociny. ;) No i przede wszystkim witam na forum!
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Awatar użytkownika
Korkez
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 09:56
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Korkez »

Witam!

Na początek chcę powiedzieć, że jestem szczęśliwy, że znalazłem takowe forum o mojej Top 1 grze. Aż trudno uwierzyć, że tylu ludzi wciąż gra w starego dobrego Clash'a.

Jeżeli ktoś ma dosyć zabawy w komendy w DOSBox'ie to polecam LaunchBox. Taki program dzięki któremu nie musimy wpisywać żadnych komend! Wystarczy podać ścieżkę do folderu lub obrazu z grą. Jeżeli mamy płytę to też powinno zadziałać choć sam nie próbowałem bo mam obraz płyty z Clash'a żeby mi się płyta nie zniszczyła ^^

https://www.launchbox-app.com

Ah, jeszcze się nie przedstawiłem. Na imię mi Piotr, lat 20. W Clash'a gram odkąd pamiętam. Można by powiedzieć, że się na nim wychowałem razem z Diablo czy The Settlers 2. Mam nadzieję, że forum rozrośnie się do ogromnych rozmarów ^^
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

Korkez pisze:Witam!

Na początek chcę powiedzieć, że jestem szczęśliwy, że znalazłem takowe forum o mojej Top 1 grze. Aż trudno uwierzyć, że tylu ludzi wciąż gra w starego dobrego Clash'a.
Witam! Grają grają, a jakże. ;) Trzeba ich tylko wszystkich zebrać do kupy i rozpromować tę grę jak świat długi i szeroki, bo w pełni na to zasługuje. :)
Korkez pisze:Ah, jeszcze się nie przedstawiłem. Na imię mi Piotr, lat 20. W Clash'a gram odkąd pamiętam. Można by powiedzieć, że się na nim wychowałem razem z Diablo czy The Settlers 2. Mam nadzieję, że forum rozrośnie się do ogromnych rozmarów ^^
Skoro masz 20 lat, to znaczy, że urodziłeś się 2-3 lata przed premierą Clasha, więc musiałeś go poznać na długo po tym jak szał wokół niego na dobre już minął. Tym bardziej szacun, że zainteresowałeś się tą grą po takim czasie, bo podejrzewam, że większość ludzi kojarzących tę grę w momencie jej premiery umiała już chociaż czytać i pisać. :D
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Awatar użytkownika
Korkez
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 09:56
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Korkez »

Boghute Ara pisze:Skoro masz 20 lat, to znaczy, że urodziłeś się 2-3 lata przed premierą Clasha, więc musiałeś go poznać na długo po tym jak szał wokół niego na dobre już minął. Tym bardziej szacun, że zainteresowałeś się tą grą po takim czasie, bo podejrzewam, że większość ludzi kojarzących tę grę w momencie jej premiery umiała już chociaż czytać i pisać.
Ano jeżeli dobrze pamiętam to pierwszy raz w Clash'a zagrałem gdzieś w 2000 roku (mając 4 lata). Chyba znajomy mojej mamy mi ją kupił, już nie pamiętam. Nie miałem pojęcia jak się w to gra bo była to jedna z moich pierwszy gier na PC (wtedy zagrywałem się na pegasusie jak pewnie większość dzieciaków lat 90). Jak jakimś cudem udało mi się zdobyć drugi poziom technologiczny to cieszyłem się jak dziecko z nowej zabawki. Na tyle godzin ile włożyłem w tą grę to udało mi się wtedy wygrać zaledwie kilka razy. Zazwyczaj AI wykańczało mnie po kilkunastu czy kilkudziesięciu turach bo też nie za bardzo rozumiałem systemu podatków i przez to nie miałem kasy na rozwój.
Mateo1987
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2016, 16:36

Re: Nowi na forum

Post autor: Mateo1987 »

Witam serdecznie wszystkich, nazywam się Mateusz i mam 28 lat, bardzo się cieszę, że trafiłem na forum zagorzałych miłośników tej wspaniałej gry. Styczność z tym tytułem, mam dzięki gazecie PC OKAY i wydawnictwu Optimus Pascal Multimedia, w wersji pod "okno" 98 był hitem moich młodzieńczych lat.

Bardzo miło wspominam czas spędzony ze znajomymi na potyczkach w krainie Karkhan.
Gra była zawsze bardzo zajmująca a kolejne odkrycia np. odpowiednio ustawiony podatek, rekrutacja nowych jednostek, czy rozwój technologiczny był jak kolejny krok w ewolucji człowieka, przy nadmiarze braku internetu, każdy z nas znajdował ciągle coś nowego, dzięki czemu gra nie nudziła się.

Bardzo chętnie przyczynie się choćby samym wsparciem duchowym i fizycznym na forum, do poruszenia nieba i ziemi aby wydać stabilną wersje deluxe z odpowiednimi poprawkami, dla każdego na aktualny sprzęt. Sam przez ostatnie parę lat walczyłem z wersją DOS BOXową i chętnie zagrałbym w wersje multi z każdym chętnym z tego forum (nie biorę pod uwagę, że właśnie ten punkt zaraz po możliwości grania na naszych PieCykach będzie kolejnym krokiem tej oto tutaj zgromadzonej społeczności).
ODPOWIEDZ