Clash Redux, czyli (wstrzymany) klon Clasha - ogólna dyskusja

Dyskusje o modyfikacji do Clash

Moderator: Boghute Ara

Venno
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 05 sty 2017, 18:07

Re: [Clash Redux] Nowy projekt - ogólna dyskusja

Post autor: Venno »

Konin3D pisze:A ze swojej strony na temat projektów ogólnie dodam, że pamiętam o tym edytorze do map, ale na razie bez modułu do pliku, który potem może być użyty, aby dodać mapę do gry (ale to tak naprawdę moduł czytający bazę i zapisujący do pliku odpowiednie linijki). Jaki to ma związek z TYM projektem? Przyjrzałem się strukturze pliku do mapy. Wystarczy wyodrębnić odpowiednie elementy i odpowiednio zapisywać dane.
Póki co używam map w formacie .tmx (informacje o poszczególnych polach) oraz plików .tsx gdzie znajdują informacje o tilesetach - mówiąc krótko jak i gdzie pociąć obrazek, aby później z tych kawałków złożyć mapę. W rzeczywistości .tmx i .tsx są tak na prawdę plikami .xml. Wybór takiego formatu plików jest spowodowany przede wszystkim integracją frameworku LibGDX, na którym tworzę projekt, z takim rodzajem plików. Po prostu są przygotowane funkcje ładujące takie mapki do gry ;). Jako edytora do tmx i tsx używam programu Tiled http://www.mapeditor.org. Jest dziecinnie prosty i wygodny.

Natomiast zrobienie osobnego, poświęconego Clashowi edytora map jest bardzo dobrym pomysłem :) Przede wszystkim możnaby wbudować go później w samą grę, połączyć te dwie rzeczy w jedno. Jeżeli chcesz to możesz zrobić nowy format plików map :)
Venno
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 05 sty 2017, 18:07

Re: [Clash Redux] Nowy projekt - ogólna dyskusja

Post autor: Venno »

Chciałbym także poinformować, że najprawdopodobniej przerzucę remake Clash'a z Javy na platformę webową. Doszedłem do wniosku, że jest to lepsze rozwiązanie. Nie będzie potrzeby ściągania gry, klient będzie działać w przeglądarce. Serwer będzie odpowiadał za grę sieciową.
Konin3D
Posty: 75
Rejestracja: sobota 24 cze 2017, 18:34
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: [Clash Redux] Nowy projekt - ogólna dyskusja

Post autor: Konin3D »

Venno pisze:W rzeczywistości .tmx i .tsx są tak na prawdę plikami .xml.
Moduł generowałby właśnie te wskazane pliki, gdyby gra miała z nich korzystać. Nawet kodowanie samego pliku można bez problemu ustawić.
Venno pisze:Jeżeli chcesz to możesz zrobić nowy format plików map :)
Myślałem na początku, aby plik generowany był plikiem CSV, a potem ten plik mógłby być ładowany do gry. Ale plik w formacie xml jest jednak znacznie lepszy, bo pewne dane, np. pora roku, łatwiej w takim zapisać niż w CSV.


To, co ja robię, to bardziej do zabawy w tworzenie map i w zasadzie można w tym robić mapkę z innym zestawem tekstur. Na razie to i tak robię w miarę prostą rejestrację, aby na publicznym serwerze każdy mógł się pobawić... Ale z czasem można to rozwijać i modułem tworzącym plik CSV lub XML przerzucać mapkę do gry.

Powolność mojej pracy nad tym jest spowodowana faktem, że ponad rok nic nie robiłem w programowaniu i parę rzeczy muszę sobie przypomnieć, oraz fakt, że jestem w trakcie studiowania nowej książki (w sensie, że kupionej niedawno, czyli rok temu już), gdzie jest parę rozwiązań ze stronami www, których dotychczas nie używałem. Możliwe, że to z jednej strony zrobi bezpieczny system na edytorze w formie www, a z drugiej może mi podsunąć jakieś programistyczne rozwiązania, o których nawet nie pomyślałem wcześniej.


Mój wybór PHP+MySQL to nie tylko fakt, że łatwiej mi w tym coś robić, ale również fakt, że potem możemy wspólnie przy tym coś tworzyć/rozwijać.


Na razie mam dwa rodzaje rejestracji (docelową są trzy zaplanowane), gdzie drugi i trzeci zahaczają o ustawienia mapy (drugi i trzeci) oraz wygenerowania fragmentu mapy (trzeci). Przy ustawieniach mapy dałem na razie nazwę mapy i pory roku. Inne ustawienia można z czasem dodawać. Oczywiście powiązanie z użytkownikiem i tabelką od samej mapy też są, aby program dawał odpowiednim osobom odpowiednie uprawnienia do odpowiednich map. Samo generowanie będzie proste, ale...

O tym będzie osobny wątek. Ważne, aby ustalić format pliku łatwy do odczytania i zapisania dla każdej wersji nowego Clasha. A już teraz widać, że moduł tworzący plik będzie kodowany w UTF-8. A to wymusza, aby zastosować pewien trik dla polskich znaków, ale... O tym później.
einstein13
Posty: 23
Rejestracja: piątek 19 maja 2017, 11:33

Re: [Clash Redux] Nowy projekt - ogólna dyskusja

Post autor: einstein13 »

A czy zastanawialiście się nad ujednoliceniem pór roku?

W jednym z projektów początkowo edytor map wymagał wyboru serii tekstur (rodzajów lądów), ale później grupa stwierdziła, że przecież dobry twórca map może poradzić sobie ze wszystkimi możliwymi wariantami i połączyli wszystkie światy w jeden. Zamiast wyboru "lato"/"zima", zróbmy tak, że jest jeden świat i jeśli trzeba, zawęźmy rodzaje terenu do tego konkretnego wyboru pory roku.
Dreno
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 26 sty 2016, 16:23

Re: [Clash Redux] Nowy projekt - ogólna dyskusja

Post autor: Dreno »

Ostatnie 2 tygodnie poświęciłem na ogarnięcie libGdx wraz z całą maszynerią z jakiej korzystałeś Venno.
Już w pełni ogarnąłem rozumem Twój kod z Gita i zamierzam spróbować swoich sił w starciu z Reduxem. libGdx wraz z tymi edytorami rzeczywiście wyglądają bardzo przyjaźnie :)
Z ciekawości - zanim odeszłeś, wspomniałeś, że pracujesz nad wersją online Clasha. libGdx teoretycznie udostępnia możliwość przeportowania tego na WWW - czemu zdecydowałeś się zmienić framework (jeżeli tak było)?
Venno
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 05 sty 2017, 18:07

Re: Clash Redux, czyli (wstrzymany) klon Clasha - ogólna dyskusja

Post autor: Venno »

Cześć, dużo czasu minęło odkąd zaglądałem i pisałem na forum. "Clash Redux", czyli projekt ochrzczony dziwnie brzmiącą, może nie-do-końca pasującą do gry nazwą, właściwie został wstrzymany tak szybko jak się narodził... :roll: Clash to jedna z tych wyjątkowych gier, posiadających zapadający w pamięć klimat oraz rozgrywkę. Przypomniałem sobie o Clashu, wróciłem myślami do forum, do mojego zakurzonego kodu klepanego w Javie.

I nie da się zaprzeczyć że przez te 3 lata nauczyłem się lepiej kodować. Dzisiaj gdybym zaczynał taki projekt to użyłbym innych narzędzi. Połączenie C# i Unity to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od Javy i libGDX.

Dalej trudno mi uwierzyć że nie tak dawno temu kupiono prawa do Clasha i gdzieś trwają prace nad remake'iem/odświeżeniem/następcą tej gry! Chyba nikt się tego nie spodziewał :) . Między innymi z tego powodu klon Clasha nie będzie przeze mnie kontynuowany, na pewno nie w aktualnej postaci. Nie chcę (po raz kolejny) rozpędzać klona Clasha, wiedząc że nad bardzo podobną grą pracuje już wieloosobowy zespół. Z drugiej strony praktycznie od zawsze chciałem napisać grę, i nie mówię tutaj o małym projekcie, bo takie już zdarzyło mi się ukończyć, a o grze na większą skalę. Clash Redux był taką próbą, niestety jedynie rozpoczętą. Ale na jednej próbie się nie skończy. Gra nad którą w przyszłości usiądę, mam nadzieję że już w większym zespole, będzie mocno inspirowana Clash'em. Chciałbym stworzyć grę posiadającą najlepsze cechy Clash'a, tak aby wieloletni fanpotrafił ją docenić, ale z drugiej strony wprowadzałaby nowe rozwiązania, odświeżoną grafikę, rozgrywkę sieciową.
Dreno pisze: wtorek 04 gru 2018, 18:56 Z ciekawości - zanim odeszłeś, wspomniałeś, że pracujesz nad wersją online Clasha. libGdx teoretycznie udostępnia możliwość przeportowania tego na WWW - czemu zdecydowałeś się zmienić framework (jeżeli tak było)?
Uwielbiam technologie webowe, które z roku na rok tak szybko się rozwijają. Ostatnio pracuję nad aplikacją mobilną napisaną tylko i wyłącznie z wykorzystaniem technologii webowych, dla mnie świetna sprawa. Można zrobić aplikację na wszystkie platformy wykorzystując praktycznie jeden stack technologiczny.

Tak więc jak rozwijałbym grę raczej byłby to projekt w takich technologiach. Granie w gry turowe w przeglądarce, bez pobierania instalatora (większość użytkowników za tym nie przepada), albo na telefonie, brzmi przynajmniej moim zdaniem super. Ale już nie schodzę z tematu

Co pewien czas będę tutaj zaglądał, a jak zacznę rozwijać jakiś projekt związany z Clash'em to odezwę się, zależy od wolnego czasu. Może się uda pomóc rozwijać już istniejące projekty, jeśli dałbym radę, widziałem że jest łatka Clash Deluxe, świetna sprawa. I wybaczcie za miejscami poetyckie sformułowania w tym poście, naszło mnie na zdania złożone późną porą :roll:
Ostatnio zmieniony wtorek 18 lut 2020, 00:09 przez Venno, łącznie zmieniany 1 raz.
Konin3D
Posty: 75
Rejestracja: sobota 24 cze 2017, 18:34
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Clash Redux, czyli (wstrzymany) klon Clasha - ogólna dyskusja

Post autor: Konin3D »

Venno pisze: środa 12 lut 2020, 23:16 Między innymi z tego powodu klon Clasha nie będzie przeze mnie kontynuowany, na pewno nie w aktualnej postaci.
Może jednak warto we własnym zakresie, z wykorzystaniem nowej wiedzy, zrobić tego Clashowego klona. nie warto odpuszczać, skoro już się pierwsze kroki poczyniło. Zawsze można nieco zmodyfikować wersję, dać nowe tekstury, nazwy i pod innym tytułem to pokazać, jako produkt wzorowany na Clashu.

I zawsze jest coś, co można w portfolio pokazać podczas rozmowy o pracę.
Venno
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 05 sty 2017, 18:07

Re: Clash Redux, czyli (wstrzymany) klon Clasha - ogólna dyskusja

Post autor: Venno »

Konin3D pisze: czwartek 13 lut 2020, 15:42 Może jednak warto we własnym zakresie, z wykorzystaniem nowej wiedzy, zrobić tego Clashowego klona. nie warto odpuszczać, skoro już się pierwsze kroki poczyniło. Zawsze można nieco zmodyfikować wersję, dać nowe tekstury, nazwy i pod innym tytułem to pokazać, jako produkt wzorowany na Clashu.
Nie mam aktualnie czasu na prowadzenie większych projektów. W przyszłości, jak będę miał rozpoczęty projekt, to udostępnię informację dla zainteresowanych tematem.
ODPOWIEDZ