Nowi na forum

Dyskusje o rozgrywce w Clash

Moderator: Boghute Ara

Angelus
Posty: 2
Rejestracja: sobota 07 sty 2017, 20:41

Re: Nowi na forum

Post autor: Angelus »

Boghute Ara pisze:
Wyrzyk pisze:
Angelus pisze:Witam. Obecnie mam 33 lata, ale jako małolat spędziłem przy tej grze nie jeden dzień i nie jedną noc. Chyba do żadnej innej gry nie mam tak dużej słabości. Niestety moje zdolności informatyczne nie są na tyle duże by móc zainstalować ją na windowsie 8. Nawet przez Dosboxa, ale chętnie wraz z wami powspominam tą gierkę.
Mnie tez to przerasta znaczy instalacja jak i ponowne uruchomienie Clash'a ale jak sie zawezmę to to ogarnę ;) pozdrawiam raz jeszcze.
Witam. A czy zaglądaliście może na 2. stronę tego tematu? W jednym z postów zamieściłem tam kilka linków do różnych poradników opisujących w jaki sposób uruchomić Clash'a pod DOSBoxem.
KaBe pisze:Witam !
Jestem Krzysztof. W tej chwili mam 25 lat. W grę Clash zacząłem grać w wieku podajże 7 lat kiedy była ona dystrybuowana z Easy PC. Forum znalazłem przypadkiem pod filmem instalacji gry w środowisku DosBox (udało mi się uruchomić grę :-) ). Moim hobby jest programowanie niskopoziomowe układów STM32 oraz ATmega (amator). Bardzo mi miło spotkać fanów kultowej polskiej produkcji.
Cześć Krzysztof. Fajnie, że mamy na forum tylu programistów, może pewnego dnia Wasze umiejętności do czegoś nam się przydadzą? ;)
Przez dos boxa na win xp, vista itp. chodziło wszystko. Na 7 i 8 nie chce niestety.
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

Angelus pisze:Przez dos boxa na win xp, vista itp. chodziło wszystko. Na 7 i 8 nie chce niestety.
U mnie uruchamiało się bez problemu zarówno na Win 7 jak i teraz na Win 10. A co się konkretnie dzieje?
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
fanclash'a96
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 12 mar 2017, 17:36

Re: Nowi na forum

Post autor: fanclash'a96 »

Witam wszystkich fanów Clasha!
Marcin, 21 lat. Kiedy wszedłem w świat Clasha, miałem może 7-8 lat. Na win98 pięknie ta gra chodziła, wiele wspaniałych chwil, niewiarygodnych bitew, chwil zwątpienia czy też zaskakujących pomysłów z mojej strony. Wielokrotnie przechodziłem kampanie (aż szkoda, że nie ma dla pozostałych kolorów kampanii :( ), na pamięć znam niektóre pojedyncze mapy (ulubiona to Troendien, Wotrarland i NeverLand). Teraz na win10 śmiga bez problemu, a gra epicka. I jeszcze niektóre głosy typu duch, dragon, muszkieter czy mag albo muzyka z zimowej krainy. Po prostu CUUUUUDO! :mrgreen:
Fan Clasha, znany bardziej jako marxokow... :D
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

fanclash'a96 pisze:Witam wszystkich fanów Clasha!
Witaj na forum, fanclash'a96! ;)
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Konin3D
Posty: 75
Rejestracja: sobota 24 cze 2017, 18:34
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Konin3D »

Witam wszystkich zgromadzonych... i tych, którzy w przyszłości dołączą.

Zacznę banalnie... Mam na imię Piotr, wiek 33 lata, Clasha poznałem dzięki PCokay.

Troszkę o sobie, bo niektórzy tak robili...
Informatyką zacząłem się na poważnie interesować w studium (czyli zaraz po ukończeniu liceum), a dokładniej zainteresowała mnie tematyka programistyczna (praca dyplomowa z programowania). Parę lat później rozpocząłem studia informatyczne, ale na programowanie nie było dużo chętnych, więc musiałem wejść w tematykę grafiki komputerowej. Tutaj polubiłem grafikę 3D. Kolejny element życiorysu, który uważam za ważny, to 6-miesięczny staż w lokalnej firmie produkującej gry komputerowe. Może nad ich produktem nie pracowałem czynnie, to przy tworzeniu gier (głównie poznawanie silnika do gry) miałem lekką praktykę (mam jedną, pełną błędów grę, której nie mam gdzie wrzucić, aby ludzie mogli pobrać - i tak nic ciekawego, bo to tylko próbka dla początkujących twórców). W sumie z tej firmy jedyne co zostało to znajomości i komputer, który aktualnie jest w moim posiadaniu (zakładając własną działalność kupiłem od nich jedne z tych lepszych komputerków). A firma od lat już nie istnieje, niestety.

Teraz czas ostudzić entuzjazm...
Grafika komputerowa to jednak nie moja bajka, chociaż Blenderem potrafię się jakoś posługiwać (modelowanie, animowanie itp.). Programowanie też nie na dzisiejszy poziom (Turbo Pascal, Object Pascal "Delphi"), lekko poznałem Javę, ale nic wielkiego w tym zrobić nie potrafię. Ogólnie to mogę komuś pomóc ogarnąć podstawy HTML+PHP+MySQL.

Wracając do głównego nurtu... Clash jest jedną z tych gier, które lubię. Niestety, ale ostatnie próby instalacji nadal mają skutek negatywny. Problemem jest 64-bitowy system operacyjny. I chyba jakiegoś dziwnego DosBoxa znalazłem, bo do niego dodaje się zainstalowane gry, zamiast dopiero je tam instalować. Nie wiem, jakim cudem miałem taką instalację, bo na Windows XP nie miałem problemów i działał Clash rewelacyjnie. Jak zajdzie potrzeba, to wezmę odkurzacz, środki czyszczące i komputer z Windowsem 98 Second Edition i nie będę miał problemów... prócz zacinania gry w dowolnym momencie (ale komp wie, że jak podniosę rękę, to musi zadziałać, bo inaczej zaboli :twisted: ).


Jak trafiłem na stronę i forum? Wpisałem sobie dzisiaj w Google "gra clash kod źródłowy". I tak trafiłem. W sumie to od pewnego czasu szukam wzmianek o grze Clash i ewentualnej możliwości zdobycia źródeł do gry (razem z oryginalną grafiką i muzyką), aby to w jakimś współczesnym języku przepisać i uruchomić na współczesnych systemach operacyjnych. Póki co to tylko SimCity mi się udało w formie źródeł odnaleźć (bez przepisania na inny język).

Cieszę się, że jest jednak sposób na odnalezienie osób, które tworzyły grę Clash. Już się bałem, że będę musiał Onet męczyć o jakieś informacje (tak, parę lat temu poczytałem nieco historii o Optimus Multimedia). Może przy pomocy tej strony oraz tego forum uda się wspólnie odtworzyć klimat gry Clash dostępnej na współczesne systemy (ale z zachowaniem grafiki i dźwięku).


I na koniec... Niektóre melodie z Clasha mam ustawione jako dzwonki w telefonie :D


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

Konin3D pisze:Zacznę banalnie... Mam na imię Piotr, wiek 33 lata, Clasha poznałem dzięki PCokay.
Cześć Piotrek. :)
Konin3D pisze:Kolejny element życiorysu, który uważam za ważny, to 6-miesięczny staż w lokalnej firmie produkującej gry komputerowe. (...) A firma od lat już nie istnieje, niestety.
Zdradzisz nazwę firmy? ;)
Konin3D pisze:Clash jest jedną z tych gier, które lubię. Niestety, ale ostatnie próby instalacji nadal mają skutek negatywny. Problemem jest 64-bitowy system operacyjny. I chyba jakiegoś dziwnego DosBoxa znalazłem, bo do niego dodaje się zainstalowane gry, zamiast dopiero je tam instalować.
Ja mam Win 10 64-bit i Clash pod DosBoxem hula aż miło. Problem najwyraźniej tkwi w ustawieniach, więc spróbuj skorzystać z jednego z poradników do których linka podałem na TEJ stronie. A pewnego DosBoxa ściągniesz chociażby z ich oficjalnej strony, czyli TUTAJ.
Konin3D pisze:Jak trafiłem na stronę i forum? Wpisałem sobie dzisiaj w Google "gra clash kod źródłowy". I tak trafiłem. W sumie to od pewnego czasu szukam wzmianek o grze Clash i ewentualnej możliwości zdobycia źródeł do gry (razem z oryginalną grafiką i muzyką), aby to w jakimś współczesnym języku przepisać i uruchomić na współczesnych systemach operacyjnych.
Kod źródłowy do Clasha zapadł się pod ziemię i chyba raczej go już nie zdobędziemy. :roll:
Konin3D pisze:Cieszę się, że jest jednak sposób na odnalezienie osób, które tworzyły grę Clash. Już się bałem, że będę musiał Onet męczyć o jakieś informacje (tak, parę lat temu poczytałem nieco historii o Optimus Multimedia).
Optimus był tylko wydawcą, natomiast grę stworzyła firma Leryx Longsoft.
Konin3D pisze:Może przy pomocy tej strony oraz tego forum uda się wspólnie odtworzyć klimat gry Clash dostępnej na współczesne systemy (ale z zachowaniem grafiki i dźwięku).
Też bym sobie tego życzył, wszak właśnie po to stworzyłem to forum i stronę.
Konin3D pisze:I na koniec... Niektóre melodie z Clasha mam ustawione jako dzwonki w telefonie :D
Szacun. :D
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Konin3D
Posty: 75
Rejestracja: sobota 24 cze 2017, 18:34
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Konin3D »

Lokalna firma, w które pracowałem, to Firekom S.A. Od paru lat już nie istnieje.

Mam nadzieje, że dzisiaj skorzystam z poradników. W sumie od razu je zauważyłem i mogłem o tym wspomnieć. A zależy mi na uruchomieniu Clasha, bo jednak jest chęć zagrania.

O kodzie też zdążyłem poczytać, więc rzeczywiście szkoda, że nie ma szans na odzyskanie.

Dziękuję za wyjaśnienie mi, kto jest wydawca, a kto producentem. może w końcu zapamiętam.


Przy okazji dodam, że obecność osób, które tworzyły Clasha, jest wartościująca dla graczy. Daje to szansę na rozmowę z legendami.
B1aster
Posty: 2
Rejestracja: piątek 25 sie 2017, 16:12

Re: Nowi na forum

Post autor: B1aster »

Witam wszystkich użytkowników tego wspaniałego forum!

Ogromnie żałuję że dopiero teraz tu trafiłem! Wydarzyło się tak wiele wspaniałych rzeczy związanych z moją ulubioną grą! Ogromnie się cieszę, że clash ma tak wielu fanów. Przez wiele lat myślałem że jestem sam a tutaj okazuje się że jest więcej takich jak ja. Cóż za wspaniałe uczucie móc w końcu z kimś pogadać o tej wspaniałej grze. Ślę ukłony i składam wyrazy szacunku dla pradawnego władcy Karkhanu, założyciela tego wspaniałego forum i strony poświęconej grze! Ofiary złożone z budowniczych przy poszukiwaniach skarbów nie poszły na marne :-)

Przedstawię się. Mam na imię Łukasz, mam 31 lat i jestem uzależniony od Clasha :-) Obecnie grywam epizodycznie, ale jak czasem wpadnę w ciąg, to nie mogę się oderwać. Wszystko zaczęło się bodajże w 1997 lub 1998 roku, gdy wpadł w moje ręce egzemplarz czasopisma PC okay z dołączonym Clashem i tak powolutku odkrywałem tą wspaniałą grę. Jak wiadomo nie było wtedy żadnych internetów i do wszystkiego trzeba było dochodzić samemu. Dość długo nie wiedziałem po co w ogóle jest dowódca :-) Poczytałem trochę na forum i z radością stwierdzam że odkryłem prawie wszystko, ale niektóre rzeczy mi umknęły (nie wiedziałem np o poruszaniu się na zasadzie łączenia oddziałów). Swoim entuzjazmem do clasha zaraziłem dwóch kolegów, z którymi graliśmy dłuuugie partie w pojedyncze scenariusze. Mam teraz z nimi ograniczony kontakt ale wiem że padną kiedy pokażę im to forum.

Początkowo stwierdziłem że pojedyncze misje są za trudne i chciałem opanować grę poprzez kampanię. Wybrałem misje pogan, bo zamek niebieski miał fajniejszą muzykę :-) i tak nawet w tej chwili bez przygotowania potrafię powiedzieć o co chodziło w każdej z misji. Kampanię znam na wylot, swego czasu znałem nawet na pamięć wszystkie teksty wprowadzające do misji a o samych statach jednostek nie wspomnę. Niestety z wiekiem ma się coraz mniej czasu na takie hobby, bo inne przyziemne sprawy go zabierają ale nawet teraz ja i moi kumple potrafimy na jednym podejściu w jakieś niecałe 3 godziny przejść 5 misji z kampanii. Chociaż możliwe że trochę dłużej, bo czas przy Clashu szybko płynie. Do dziś pamiętam za to misję 6 i walkę z Agordechem. A kiedy wypadł oddziałem z duchami, byłem przerażony! Największe WTF jakie w życiu pamiętam. Myślałem że tego nie da się tak normalnie zabić! Szkoda że w praktyce duch jest taki słaby, bo design ma nieziemski! Piękne wspomnienia.

Bardzo chciałbym się tutaj do czegoś przydać i widzę że niektórzy gracze mają kłopot z odpaleniem gry. Poniżej udostępniam bardzo fajną wersję clasha, która śmiga na wszystkich nowych systemach. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy dotyczącej Dos boxa i wpisywać żadnych komend. Wszystko działa samo. Najlepiej instalować grę, tam gdzie sama chce bo przy zmienianiu dysków mogą być niezłe jaja. Trzeba też pamiętać, że gdy gramy na pełnym ekranie i wcisnęliśmy Alt + Enter, to po wyjściu z gry też musimy użyć tej kombinacji klawiszy żeby wrócić do pulpitu, ale na to chyba każdy wpadnie.

Oto link:
https://www.easypaste.org/file/bc0jge7q ... xe?lang=pl

Nie jestem autorem tego setupu, ale ten kto to zrobił jest geniuszem. Wszystko powinno pięknie śmigać.
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowi na forum

Post autor: Boghute Ara »

B1aster pisze:Witam wszystkich użytkowników tego wspaniałego forum!

Ogromnie żałuję że dopiero teraz tu trafiłem! Wydarzyło się tak wiele wspaniałych rzeczy związanych z moją ulubioną grą! Ogromnie się cieszę, że clash ma tak wielu fanów. Przez wiele lat myślałem że jestem sam a tutaj okazuje się że jest więcej takich jak ja. Cóż za wspaniałe uczucie móc w końcu z kimś pogadać o tej wspaniałej grze. Ślę ukłony i składam wyrazy szacunku dla pradawnego władcy Karkhanu, założyciela tego wspaniałego forum i strony poświęconej grze! Ofiary złożone z budowniczych przy poszukiwaniach skarbów nie poszły na marne :-)
Lepiej późno niż wcale. ;) Dziękuję również za miłe słowa. Fakt, Twoje ofiary z budowniczych najwyraźniej okazały się przydatne. :lol:
B1aster pisze:Przedstawię się. Mam na imię Łukasz, mam 31 lat i jestem uzależniony od Clasha :-)
Cześć Łukasz. :) Zabrzmiało jak na jakiejś sesji dla anonimowych alkoholików, choć uzależnienie od Clasha jest prawdopodobnie mniej groźne w skutkach. ;)
B1aster pisze:Wszystko zaczęło się bodajże w 1997 lub 1998 roku, gdy wpadł w moje ręce egzemplarz czasopisma PC okay z dołączonym Clashem i tak powolutku odkrywałem tą wspaniałą grę. Jak wiadomo nie było wtedy żadnych internetów i do wszystkiego trzeba było dochodzić samemu. Dość długo nie wiedziałem po co w ogóle jest dowódca :-) Poczytałem trochę na forum i z radością stwierdzam że odkryłem prawie wszystko, ale niektóre rzeczy mi umknęły (nie wiedziałem np o poruszaniu się na zasadzie łączenia oddziałów). Swoim entuzjazmem do clasha zaraziłem dwóch kolegów, z którymi graliśmy dłuuugie partie w pojedyncze scenariusze. Mam teraz z nimi ograniczony kontakt ale wiem że padną kiedy pokażę im to forum.
No cóż, bez Internetu ani żadnej instrukcji faktycznie bywało ciężko, chociaż z drugiej strony dawniej człowiek miał niewspółmiernie więcej wolnego czasu na stopniowe odkrywanie każdej gry. Dzisiaj dzięki takim serwisom jak chociażby YouTube czy GameFAQs jest dużo łatwiej. Moim największym samodzielnym odkryciem jeżeli chodzi o Clasha było zorientowanie się, że ilość tur potrzebna do wybudowania budynków jest odwrotnie proporcjonalna do ilości budowniczych którymi rozpoczęliśmy budowanie. :idea:
B1aster pisze:Bardzo chciałbym się tutaj do czegoś przydać i widzę że niektórzy gracze mają kłopot z odpaleniem gry. Poniżej udostępniam bardzo fajną wersję clasha, która śmiga na wszystkich nowych systemach. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy dotyczącej Dos boxa i wpisywać żadnych komend. Wszystko działa samo. Najlepiej instalować grę, tam gdzie sama chce bo przy zmienianiu dysków mogą być niezłe jaja. Trzeba też pamiętać, że gdy gramy na pełnym ekranie i wcisnęliśmy Alt + Enter, to po wyjściu z gry też musimy użyć tej kombinacji klawiszy żeby wrócić do pulpitu, ale na to chyba każdy wpadnie.

Oto link:
https://www.easypaste.org/file/bc0jge7q ... xe?lang=pl

Nie jestem autorem tego setupu, ale ten kto to zrobił jest geniuszem. Wszystko powinno pięknie śmigać.
Wow! Co prawda nigdy nie natrafiłem na tę wersję i nawet jej nie ściągałem, ale jeżeli rzeczywiście jest tak jak mówisz i jest to już gotowy setup bez potrzeby bawienia się w DOSBox to faktycznie może to znacznie ułatwić sprawę wielu osobom. Dzięki. ;)
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Bladi
Posty: 29
Rejestracja: piątek 10 lis 2017, 23:14

Re: Nowi na forum

Post autor: Bladi »

Jak juz sie wszyscy przedstawiaja to i czas na mnie. Mam na imie Daniel lat 28, na Clasha wpadlem przypadkiem kilkanascie lat temu. Gdy moj brat pozyczyl go od swojego kolegi. Bylo to krotko po tym jak wraz z calym rodzenstwem dostalismy komputer pod choinke, ciezko bylo sie do kompa dostac (tak to jest jak sie jest prawie najmlodszy :)) i juz nie pamietam czy sam sprobowalem w to zagrac czy brat mnie nauczyl, tak czy siak pamietam jak przygladalem sie jak moi starsi bracia graja w to razem. Pozniej tak nas to wciagnelo, ze cale rodzenstwo plus nasza kuzynka gralo w pieciu :P
Wyobrazacie sobie ? :) jedna tura 20 minut
Po pewnym czasie znudzilo im sie granie w te gre i gralem juz tylko z bratem, wiele setek partii rozegralismy. W 99% przypadkow wygrywal on. Ja bodajze z nim szesc razy, taki jest jebany dobry, ale to dobrze gra sie wtedy nie nudzi. Ja systematycznie do tej gry wracam, ale szybko mi sie nudzi i utrudniam sobie jak moge, np buduje przez cala gre tylko lekka piechote, tylko lekka jazde albo przechodze kampanie.
Kilka dni temu znow z bratem zagralem, wczoraj znalazlem to forum. I momentalnie wszystkie wspomnienia wrocily.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Tutaj link do pobrania gry, instalke zrobil mi kumpel programista, wystarczy rozpakowac uruchomic https://drive.google.com/file/d/0Bz5C2M ... sp=sharing (ja mam win7 64bit i dziala bez problemu)
Tutaj link do muzyki z clasha: https://drive.google.com/file/d/0Bz5C2M ... sp=sharing Zajebista muzyka, chcialbym miec okazje podziekowac skorpikowi
Jakby co to znadziecie mnie na portalu wykop.pl moj nick Bladi89
ODPOWIEDZ