Edycja hexów

Dyskusje o modyfikacji do Clash

Moderator: Boghute Ara

Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Edycja hexów

Post autor: Boghute Ara »

Po 20 latach od premiery Clasha, w jednym z plików z grą udało mi się wreszcie znaleźć adresy w których znajduje się większość parametrów jednostek, ceny budynków, różnego rodzaju opisy, itd., za co przede wszystkim chciałbym podziękować Grizowi, gdyż to właśnie on naprowadził mnie na odpowiedni plik. :D Wcześniej do głowy by mi nie przyszło, że wszystkie wartości znajdują się właśnie w pliku .EXE, gdyż jak dotąd próbowałem grzebać jedynie w plikach .RES, w których przechowywane są tylko i wyłącznie grafiki, animacje, dźwięki i muzyka. Gdybym wiedział wcześniej gdzie mam szukać to z pewnością udałoby mi się dotrzeć do odpowiednich adresów już kilka lat temu, gdyż właśnie wtedy podjąłem pierwsze kroki w tym kierunku, ale dosyć szybko ich zaniechałem z uwagi na brak jakichkolwiek rezultatów.

Wracając do sedna sprawy, to postanowiłem założyć ten temat, ponieważ będziemy tutaj mogli na bieżąco informować się o postępach, wzajemnie sobie doradzać, powiadamiać jakich adresów aktualnie szukamy, wymieniać się adresami, itp. Dzięki wspólnemu wysiłkowi stworzenie mniej lub bardziej rozbudowanej bazy adresów stanie się szybsze niż gdybym miał zajmować się tym samodzielnie, gdyż przyznam szczerze, że już od ponad tygodnia nie odkryłem nic nowego, nie mówiąc już o tym, że grzebanie w hexach to bardzo żmudne i czasochłonne zajęcie. :roll:

Na chwilę obecną byłbym wdzięczny gdyby komukolwiek udało się znaleźć adresy odpowiedzialne za wymagania (warsztat/kuźnia), morale i zmęczenie, gdyż są to najważniejsze adresy których brakuje mi do zbudowania praktycznie pełnej bazy adresów jednostek. Próbowałem ich szukać wśród bloków z pozostałymi parametrami jednostek, ale nadaremnie, tzn. zmieniałem wszystkie poszczególne wartości w blokach na chybił trafił, ale nie udało mi się niczego ustrzelić, więc zakładam, że znajdują się zupełnie gdzie indziej.

Teoretycznie najłatwiejsze do upolowania powinny być morale, gdyż należy szukać wartości 0A i 06 znajdujących się w pewnych odstępach stosunkowo blisko siebie.

Wymagania to już cięższy temat, bo tutaj trzeba po prostu znaleźć jakieś wartości które powtarzają się wśród jednostek wymagających warsztatu i tych wymagających kuźni, a których to wartości brakuje u jednostek nie wymagających żadnego z tych budynków, ale co to mogą być za wartości to akurat nie mam zielonego pojęcia. :?: Stawiam na coś pokroju 01, 02, 03, 05, itp., czyli podobnie do wartości odpowiedzialnych za dostępność (zamek/twierdza) jednostek.

Zmęczenie to już będzie wyższa szkoła jazdy, gdyż każda jednostka zaczyna grę ze zmęczeniem na poziomie 0, co w przeliczeniu na hexy równa się 00, a takich wartości w pliku są akurat tysiące. :(

Oprócz tego fajnie by było, gdyby ktokolwiek podjął się tematu murów, a dokładniej kosztu i czasu ich rozbudowy. Koszt wynosi 1 szt. złota, co w przeliczeniu na hexy równa się 01, natomiast czas rozbudowy to 5 tur (czyli 05) na 2. poziomie technologicznym i 10 tur (czyli 0A) na 3. poziomie technologicznym. Coś tam niby wstępnie znalazłem, ale zmiany niestety nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

W dalszej kolejności chciałbym żeby ktokolwiek podjął się tematu świątyń, miejsc kultu i/lub zachcianek królowej, ale tutaj może być trudniej, bo czysto liczbowych wartości jest mniej. To o co mi chodzi to włączanie/wyłączanie możliwości wylosowania określonych skutków wizyt w świętych miejscach i drobna modyfikacja niektórych z nich.

To chyba tyle, dlatego zachęcam do działania i udzielania się w tym temacie.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Konin3D
Posty: 75
Rejestracja: sobota 24 cze 2017, 18:34
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Edycja hexów

Post autor: Konin3D »

Odnośnie tego edytora hexów, to przypomina mi to konwerter z programu Notepad++. Czy może to jednak różne metody konwersji?

Notepad++ użyłem kilka razy do przeglądania testowych plików MIDI z pozytywnym rezultatem.
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Edycja hexów

Post autor: Boghute Ara »

Konin3D pisze: sobota 22 wrz 2018, 02:53Odnośnie tego edytora hexów, to przypomina mi to konwerter z programu Notepad++. Czy może to jednak różne metody konwersji?
Notepad++ to darmowy edytor kodów źródłowych, taki bardziej rozbudowany Notatnik, który jest doskonałym narzędziem dla programistów i webmasterów, gdyż obsługuje wiele różnych języków programowania, aczkolwiek nie wiem czy za jego pomocą można grzebać w hexach. :roll:
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Edycja hexów

Post autor: Boghute Ara »

Dobra, udało mi się znaleźć adresy odpowiedzialne za morale jednostek. Okazało się, że znajdują się w tych samych blokach adresowych co reszta parametrów jednostek tylko po prostu szukałem nie tych wartości co trzeba, gdyż spodziewałem się wartości z przedziału 0-20, które będzie można dowolnie zmieniać, a tymczasem każdą jednostkę możemy przypisać do jednej z 3 grup, zgodnie z poniższym kluczem:

00 - morale 10 (jednostki ludzkie piesze i machiny, czyli Pospolite ruszenie, Budowniczy, Pikinier, Lekka piechota, Halabardnik, Ciężka piechota, Góral, Lekka jazda, Rycerstwo, Łucznik, Leśnik, Kusznik, Taran, Ciężka jazda, Dragon, Muszkieter, Katapulta, Armata, Złoto, Chłopi i Dowódcy)

02 - morale 6 (zwierzęta i jednostki fantastyczne piesze, czyli Skorpion, Czerw, Troll, Słoń, Cyklop, Duch, Szkielet i Mag)

03 - morale 6 (zwierzęta i jednostki fantastyczne latające, czyli Ważka, Orzeł, Pegaz, Skrzydlak i Smok)

Co ciekawe, po przypisaniu jakiejkolwiek jednostki z grupy pierwszej lub drugiej do grupy jednostek latających automatycznie pojawia się u niej ikonka ze skrzydełkami, z wyjątkiem Górala i Leśnika, którzy zachowują swoje ikonki z górami i lasem. Analogicznie, po przypisaniu jakiejkolwiek jednostki latającej do grupy pierwszej lub drugiej traci ona swoją ikonkę ze skrzydełkami. Niestety, po takiej zamianie znikają dźwięki odgrywane w trakcie poruszania się daną jednostką po mapie, tzn. u jednostek pieszych nie słychać kroków, a u jednostek latających trzepotania skrzydłami. Poza tym w przypadku przelatywania jednostkami latającymi nad drzewami pojawiają się jakieś przekłamania graficzne polegające na tym, że drzewa się multiplikują.

Z tego wniosek, że bez ingerencji w kod źródłowy gry nie da się dowolnie zmieniać tych wartości poprzez grzebanie w hexach tak aby wszystko miało ręce i nogi, dlatego najlepiej jest zostawić morale tak jak wymyślili to twórcy gry.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Daniello81
Posty: 10
Rejestracja: sobota 19 gru 2015, 17:49

Re: Edycja hexów

Post autor: Daniello81 »

No trudno, nie można mieć wszystkiego. Morale nie mają akurat takiego wielkiego wpływu na rozgrywkę. Mogą jedynie decydować w pojedynczej bitwie, ale nie całej wojnie. Osobiście rzadko spoglądam na ten parametr.

I tak należą ci się brawa za wcześniejsze "odkrycia" :) Trzymam kciuki za kolejne!
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Edycja hexów

Post autor: Boghute Ara »

Daniello81 pisze: czwartek 31 sty 2019, 08:07 No trudno, nie można mieć wszystkiego. Morale nie mają akurat takiego wielkiego wpływu na rozgrywkę. Mogą jedynie decydować w pojedynczej bitwie, ale nie całej wojnie. Osobiście rzadko spoglądam na ten parametr.
Niby tak, ale jednostki które od razu po wyprodukowaniu posiadają morale 6 są poszkodowane w stosunku do tych które posiadają morale 10, przez co mają o 1 pkt. siły, obrony i strzału mniej. Wbrew pozorom w przypadku niektórych cieniasów takich jak Orzeł, Czerw czy Duch ma to akurat duże znaczenie na polu walki.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Edycja hexów

Post autor: Boghute Ara »

Eureka! Poeksperymentowałem trochę dłużej i okazało się, że tak naprawdę są aż 4 grupy do których można przydzielić wszystkie jednostki, tyle tylko, że jedna z nich jest ukryta i oryginalnie żadna z jednostek nie jest do niej przydzielona. ;)

Oprócz tego zorientowałem się również, że tak naprawdę nie istnieje żaden podział na jednostki piesze ludzkie i fantastyczne, ponieważ nigdzie w grze on nie obowiązuje. Początkowo wydawało mi się, że zmieniając przydział jednostek pieszych które mają morale 10 na przydział jednostek pieszych które mają morale 6 dojdzie do sytuacji w której np. po wylosowaniu dodatkowego oddziału w świętym miejscu zamiast typowych jednostek pokroju Ważki, Skorpiona, Trolla, Cyklopa lub Szkieleta otrzymam jednostki które normalnie otrzymuje się w porcie, czyli Pospolite ruszenie, Budowniczego, Pikiniera, Lekką piechotę, Halabardnika, Ciężkę piechotę, Górala, Lekką jazdę, Rycerstwo, Łucznika, Leśnika lub Kusznika. I analogicznie, myślałem, że po zmianie przydziału jednostek pieszych które mają morale 6 na przydział jednostek pieszych które mają morale 10, po wizycie w porcie otrzymam jednostki które można wylosować w świętym miejscu. Na szczęście nic takiego nie ma miejsca. :)

Biorąc pod uwagę wszystko to co powyżej napisałem, każdą jednostkę w grze można przydzielić do jednej z następujących grup:

00 - jednostki piesze, morale 10 (Pospolite ruszenie, Budowniczy, Pikinier, Lekka piechota, Halabardnik, Ciężka piechota, Góral, Lekka jazda, Rycerstwo, Łucznik, Leśnik, Kusznik, Taran, Ciężka jazda, Dragon, Muszkieter, Katapulta, Armata, Złoto, Chłopi i Dowódcy)

01 - jednostki latające, morale 10 (brak przydzielonych jednostek)

02 - jednostki piesze, morale 6 (Skorpion, Czerw, Troll, Słoń, Cyklop, Duch, Szkielet i Mag)

03 - jednostki latające, morale 6 (Ważka, Orzeł, Pegaz, Skrzydlak i Smok)

Podsumowując, w zależności od tego czy chcemy mieć jednostki z morale 10 lub 6, to żeby uniknąć jakichkolwiek błędów w grze musimy jednostkom pieszym nadać wartość 00 lub 02, natomiast w przypadku jednostek latających musi to być wartość 01 lub 03.

Ale uwaga, możemy również nadać jednostkom jakąś wyższą wartość, np. 04, 05, 06, itd. Osobiście dojechałem do 0F, ale jeżeli komuś się wyjątkowo nudzi to może dojechać nawet do FF. :P Efektem tego i tak jest przydział do 1 z 4 w/w grup, dlatego nie ma sensu spisywać tych wszystkich wartości, skoro i tak wszystkie dostępne możliwości zamykają się w wartościach 00-03.

To chyba tyle. W najbliższym czasie wrzucę update na stronę.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Dreno
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 26 sty 2016, 16:23

Re: Edycja hexów

Post autor: Dreno »

Fantastyczne odkrycie, gratulacje!! :D
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Edycja hexów

Post autor: Boghute Ara »

Swoją drogą cały ten mechanizm związany z moralami, czyli fakt, że nie można dowolnie zmienić ich wartości tylko zamiast tego przydzielić jednostki do 1 z 4 określonych grup wskazuje na to, że na 99% nie będę w stanie nic zrobić ze zmęczeniem. Dlaczego? Ponieważ wskaźnik ten u wszystkich jednostek działa w taki sam sposób, nie licząc Złota, Chłopa i Dowódców, którzy tego wskaźnika w ogóle nie posiadają, więc albo nie ruszę go wcale albo podobnie jak to jest u w/w jednostek będę go mógł jedynie całkowicie wyłączyć, co akurat byłoby bez sensu. :roll:
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Awatar użytkownika
Boghute Ara
Administrator
Posty: 287
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Edycja hexów

Post autor: Boghute Ara »

Udało mi się dotrzeć do adresów odpowiedzialnych za koszt wszystkich zachcianek królowej, więc od teraz każdy gracz będzie mógł zmienić ich koszt według własnego uznania. Swoją drogą poszukiwania tych adresów trwały nieco dłużej niż zakładałem, bo znajdują się pod sam koniec pliku, więc żałuję, że nie zacząłem ich szukać od tyłu. ;) Treść zachcianek również można zmienić, jak zresztą wszelkiego rodzaju teksty i opisy w grze, ale poza poprawkami literówek osobiście nie widzę takiej potrzeby. W każdym bądź razie lada chwila wrzucę update na stronę.

Udało mi się również dotrzeć do adresów odpowiedzialnych za bonusy pieniężne w miejscach skarbu, świątyniach i miejscach kultu. Kłopot w tym, że te adresy nie są rozdzielone pomiędzy w/w lokalizacje, przez co jeżeli przykładowo zmieniam wartość bonusu o wielkości 50 szt. złota na jakąś inną wartość to zmiana ta będzie obowiązywała zarówno w przypadku wykopania takiego bonusu w miejscu skarbu jak również w przypadku otrzymania go w świętym miejscu. W związku z tym, muszę się jeszcze trochę dłużej pobawić tymi adresami żeby zobaczyć czy jednak można te bonusy jakoś rozdzielić albo czy gdzieś w pobliżu nie znajdują się adresy odpowiedzialne za pozostałe bonusy, w tym negatywne, m.in. klątwa Boghute Ara, Księga Plag, Miecz Głupców czy Czarny Diament, które ewentualnie można by jakoś deaktywować lub zmniejszyć ich częstotliwość.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
ODPOWIEDZ