Remake Clasha?

Dyskusje o rozgrywce w Clash II

Moderator: Boghute Ara

NycU
Posts: 100
Joined: Tuesday 20 Dec 2016, 09:09
Location: Koszalin

Re: Remake Clasha?

Post by NycU »

Nawet tego nie kupię, to wygląda jak jakieś wannabe Disciples na kiju, nie czuje ani trochę klimatu a z Clashem ma tyle wspólnego co nazwa
User avatar
Boghute Ara
Administrator
Posts: 287
Joined: Friday 18 Dec 2015, 21:02
Location: Toruń
Contact:

Re: Remake Clasha?

Post by Boghute Ara »

Miocen wrote: Wednesday 25 Jan 2023, 16:39 Ktoś grał? Jakie wrażenia? Z tego co widzę dalej jest na etapie wstępnego dostępu, choć pierwotnie premiera miała być już rok temu, a ta właściwa była kilka miesięcy temu.
Jeszcze nie grałem, bo dopiero od miesiąca mam laptopa który byłby w stanie udźwignąć tę grę, ale chwilowo nie mam czasu na gry, więc jeszcze przyjdzie na mnie pora. ;)

W każdym bądź razie oglądałem gameplay z kampanii autorstwa kowciu16 na YouTube i widać, że jest jeszcze sporo pracy przed ekipą z Prime Bit Games zanim Clash II zostanie w pełni doszlifowany.
Biada Ci!!! Odkopałeś szczątki pradawnego władcy tych ziem (Boghute Ara, lub kogoś z jego rodziny). Czeka Cię teraz surowa kara, gdyż otwierając wieko jamy uwolniłeś klątwę. :twisted:
Miocen
Posts: 17
Joined: Sunday 28 Mar 2021, 20:09

Re: Remake Clasha?

Post by Miocen »

Gameplay też widziałem. Oględnie mówiąc bez szału. Ale z sentymentu pewnie i tak kiedyś kupię.
B1aster
Posts: 3
Joined: Friday 25 Aug 2017, 16:12

Re: Remake Clasha?

Post by B1aster »

Dawno mnie tu nie było. Generalnie wszędzie przestój. Zarówno tu na forum jak i przy grze CLASH 2. Przyznam się, że bardzo dobrze życzyłem temu projektowi. Kiedy prace ruszyły na poważnie, cieszyłem się jak dziecko. Nawet Boghute Ara był sceptycznie nastawiony i miłym zaskoczeniem było że projekt idzie w dobrą stronę.

Postanowiłem że opisze tutaj jak wyglądała i wygląda obecnie ta gra. Może ktoś zainteresowany sobie to poczyta. W moim przypadku zadziałał ogromny sentyment. Nigdy nie kupiłbym gry w pre-orderze i na early access. W przypadku clasha 2 zrobiłem wyjątek. Jakoś w sierpniu 2022 wyszło demo, które początkowo było w zasadzie niegrywalne. Była to jedna misja wprowadzająca. Jakoś po miesiącu ruszył early access. Żeby wtedy pograć trzeba było założyć konto na platformie twórców gry. Nie było jej jeszcze wtedy na Steam czy GOGu. Ruszył kanał na discordzie, gdzie w zasadzie zgłaszaliśmy błędy w grze. Twórcy sukcesywnie je łatali i wprowadzali poprawki. Można powiedzieć że gracze robili za beta testerów :)

Co jakiś czas dodawano nowe misje. Było tam też kilka fajnych pomysłów. Ogólna mapa gry widać że była wzorowana na mapie "Karkhan" z pojedynczych misji z jedynki (to byłą ta pierwsza).Główną mapę gry można też było znaleźć w książkach Arkadego Saulskiego, który napisał dwie z historiami w uniwersum clasha! Tytuły to : "Serce lodu" i "Krew Kamienia". Oczywiście je przeczytałam. Naprawdę są super. Skoro był tam zawodowy pisarz, to historia powinna być super. W początkowych zamysłach twórców kampania miała 11 misji. Mieliśmy początkowo kampanię starowierców, czyli rdzennych mieszkańców Karkhanu. Były lektyki ze złotem, jak w jedynce a górali i leśników można było rekrutować w specjalnych budynkach znajdowanych na mapie. (kopalnia i tartak)

Później nastąpił pewien przełom. Jakoś w połowie zeszłego roku poszły decyzje o wielu zmianach w grze. Update zmienił wygląd praktycznie całej gry. Wywalono prolog (który na początku był właśnie w demo gry) Zmienione zostało menu i mapa główna rozgrywki nabrała kolorów. Doszła też cała masa fajnych rzeczy które można zwiedzać znajdując różne znajdźki. Niestety zrezygnowano z lektyk ze złotem dając jeden wspólny skarbiec dla wszystkich naszych posiadanych zamków i skrócono kampanię do 6 misji. Moim zdaniem historia na tym ucierpiała, bo przeszedłem pierwotną kampanię starowierców (pomimo błędów) i podobały mi się zawarte tam pomysły, które niestety zostały odrzucone w finalnej wersji. Była m.in. zmiana bohatera. Teraz przez całą kampanię gramy Eleną albo Harwigiem, w zależności od strony którą chcemy grać. Początkowo w 5 misji starowierców mieliśmy jednego z dowódców Starowierców (Leshtek) który poszukiwał swojej córki. Dopiero później w kampanii Czystowierców dowiemy się co się z nią stało. W obecnej wersji nie będziemy mieć o tym pojęcia, bo chociaż pojawia się w całej historii, to nie wiemy kim jest i skąd się wzięła. Cholerna szkoda że tak wyszło.

Na ten moment gra wyszła z etapu early access (dokładnie to już dawno, bo w lutym 2024) i oferuje dwie kampanie po 6 misji każda i 4 mapy gdzie możemy zagrać pojedynczą misję z kompem albo z drugim graczem. Bardzo szybko idzie to ograć. Czyli na dobrą sprawę dwójka Anno Domini 2024 oferuje miej niż jedynka ćwierć wieku temu - bo tam też było 2 kampanie ale po 10 misji i 20 pojedynczych map do rozgrywek. Na premierę twórcy gry pisali, że nowe mapy będą dodawane w regularnych paczkach. Był jeden update i od tamtego czasu cisza.

Grze bardzo przydałby się multiplayer i edytor map/scenariuszy. Wtedy ten projekt żyłby własnym życiem. Teraz za bardzo nie mam kontaktu z ludźmi z którymi dawno temu grałem w jedynkę w trybie hot seat. Każdy z nich mieszka już gdzie indziej i spotkanie graniczy z cudem. Ale gdyby było multi, to na bank byśmy w to grali. Nie znam się na tym, ale skoro w tym momencie gra już jest i działa, to chyba zrobienie multi nie jest jakoś strasznie trudne? Mają już swój serwer, wiec nie powinno to być jakimś problemem. Na tę chwilę nie dzieje się tam nic a na discordzie twórcy milczą. Na Steam też nikt w to nie gra (tam też kupiłem wersję :| ) Nie wiadomo czy jeszcze coś szykują w związku z clashem 2.

Moim zdaniem za szybko ruszyli z tą grą. Powinni premierę przesunąć o rok i early access zrobić dopiero na etapie jednej kompletnej kampanii i kilku map do pojedynczej rozgrywki. Teraz szukając info o clash 2 czy jakiegoś gameplaya w internecie widzimy właśnie te starą wersję. Tylko nieliczne filmiki z 2024 pokazują jak gra teraz wygląda. Mam nadzieję że coś jeszcze się tam pojawi, bo nie ukrywam miałem frajdę z grania. A niestety w moim wieku trudno już o takie rzeczy :(
Post Reply